Aasta 2023 logistikauudiste loetumate lugude edetabelit valitsevad erinevad TOPid ja palgaraportid, esikoha nimel käis tihe rebimine kahe loo vahel.
- Aasta loetuim lugu logistikauudiste tellijate seas oli juba kolmandat aastat järjest Autotranspordi TOP.
Lõppeva aasta loetuimate lugude edetabeli esikümme koosneb eranditult erinevatest TOPidest ja esikoha nimel käis tihe rebimine Autotranspordi TOPi ja logistikaettevõtete palga TOPi vahel. Napilt jäi juba kolmandat aastat järjest esikoht Autotranspordi TOPile. Millised olid aga ülejäänud kaheksa lugu?
13. septembril ilmunud Autotranspordi TOP kirjutas: esikolmikusse jõudsid seekord transpordiettevõtted erinevatest Eesti nurkadest: Tartumaalt, Läänemaalt ning Ida-Virumaalt. Mitte ühegi nende jaoks ei ole transporditeenuste pakkumine aga ainus äritegevus: kes pakub lisaks laoteenust, kes tegeleb metsaga ning kes müüb haagiseid ja tegeleb bioenergia tootmisega. Ikka selleks, et leib laual oleks ja hing sees püsiks.
3. märtsil ilmunud logistikaettevõtete palga TOP kirjutab sellest, millistes Eesti suuremates logistikaettevõtetes makstakse kõige enam palka? Vastuse annab Äripäeva Infopanga Logistikasektori raport, mille alusel osutus 2022. aasta kõrgeima keskmise brutopalgaga logistikaettevõtteks CF&S Estonia. Kokku toome välja 30 sektori parimat palgamaksjat, kus keskmine töötajate arv on üle kümne.
14. aprillil ilmunud suur palga edetabel baseerub Äripäeva Palga TOPil, kus on ritta seatud 5000 Eesti ettevõtte keskmised brutopalgad 2022 aastal. Nende seas on 238 firmat, mille põhitegevusalaks on veondus ja laondus. Selle sektori kõrgeim keskmine palk oli eelmisel aastal 6845 eurot kuus ning firma, kus sellist töötasu maksti, on Eesti kapitalil tegutsev OÜ Transocean Eesti. Ka TOPi teisel kohal olev firma kuulub samadele omanikele.
1. septembril ilmunud transpordi ja logistikasektori jõukamate ettevõtjate edetabel baseerub Äripäeva Rikaste TOP 500l, milles on transpordi- ja logistikaga otseselt seotud 36 ettevõtjat. Kes nad on, sellele lugu vastuse annabki?
Sarnaselt Autovedajate TOPile, on ekspediitor- ja agenteerimisfirmade TOP üks kolmest edetabelist, mida logistikauudised traditsiooniliselt igal sügisel avaldab. Seekordse edetabeli kokkuvõte on, et aasta 2022 oli enamikele ekspediitor- ja agenteerimisfirmadele eelnevate aastatega võrreldes olulisem edukam – kiire, töökas ja kasumlik. Kriisid hakkasid end tunda andma alles aasta lõpus ning tänavune aasta on olnud juba keerulisem: majanduslangus on jõudnud ka logistikasektorisse.
Äripäeva Infopanga Logistika konkurentsiraporti 50 suurima kasumiga ekspedeerimisfirma edetabeli esikümnes on valdavalt Eesti suurimad ja tuntumad ekspedeerijad, kuid kõrgeimal kohal oleva ettevõtte tegevusest ei tea isegi tema lähimad konkurendid mitte midagi. Ainsaks avalikus inforuumis olevaks teabeks on see, et selle omanik asub Äripäeva rikaste TOPis 33,2 miljoni euroga täpselt kahe „Tiidu“, ehk Tiit Vähi ja Tiit Pruuli ees, 173. kohal.
10. mail ilmus maksumaksjate edetabeli esimene osa, kus olid luubi alla ekspedeerimisega tegelevad ettevõtted. Kuna maksud on tänavu olnud kuum teema, nagu ka ausa ettevõtluse ja maksude maksmise olulisus. Ainuüksi 50 suuremat ekspedeerimisfirmat on tänavu I kvartalis panustanud tööjõumaksudena riigikassasse 6,9 miljonit eurot, mida on üle 300 000 euro rohkem kui mullu neljandas kvartalis. Millistest ettevõtetest me räägime?
6. oktoobris ilmus lugu, kus võeti luubi alla analüüsifirma Transport Intelligence (TI) mulluse majandusaasta põhjal tehtud ülevaade Euroopa suurematest autovedudega tegelevates transpordiettevõtetest. Nagu arvata võis, leiab 20 suurima käibega ettevõtte seast ka ühe Leedu firma ning tipust mitu Eestiski tuntud rahvusvahelist logistikaettevõtet.
Logistikasektori suurimate riigikassasse panustajate kolmas edetabel, ehk millised olid tänavu I kvartalis suurimad tööjõumaksude maksjad maanteetranspordi ettevõtete seas? Nagu arvata võib, kroonivad edetabeli tippu siseriiklikud transpordifirmad, kellel puudub võimalus vormistada osa töötasudest lähetusena.
Firmade ostu ja müügi nõustamise ettevõtte Prudentia ning Nasdaq Tallinna poolt koostatud värske TOP101 Eesti väärtuslikemate ettevõtete edetabelis on 10 seotud transpordi, transiidi või logistikaga. Kõige väärtuslikumaks ettevõtteks selles sektoris on Tallink Grupp, väärtusega 1,1 miljardit eurot, mis platseerus üldtabeli kõrgel kuuendal kohal.
Ülejäänud TOPid, mis seekordsesse edetabelisse ei mahtunud, on loetavad
SIIN! Kui sul puudub ligipääs Logistikauudistele, saad liituda meie tellijatega
SIIN. Hind alates 6,20 €
Seotud lood
Ettevõtte äritegevuseks vajalikud sõidukid soetatakse enamasti liisinguga, mida finantseerib üldjuhul pank. Sellega kaasnevad sõidukite korralised hooldused, rehvivahetused ja kindlustusjuhtumite puhul ka hulganisti asjaajamist. Selline sõidukipargi haldamise viis on ettevõtte jaoks märkimisväärse ajakuluga, eriti kui sõidukeid on rohkem.
Hetkel kuum
Tagasi Logistikauudised esilehele