Maksu- ja Tolliameti kütuse müügi koondandmed näitavad, et pärast tugevat detsembrit on mootoribensiini müük jaanuaris langusse läinud. Eesti Õliühingu tegevjuhi Mart Raamatu hinnangul on rekordhinnad tanklates hakanud mõjutama inimeste tarbimisharjumusi.
- Kütusehinna kasv on tõmmanud aasta alguse tarbimist tublisti koomale. Foto: LIIS TREIMANN
Detsembris müüdi tanklates 23,2 mln liitrit mootoribensiini, mis oli 10% kõrgem, kui aasta varem. „Detsembri suured müüginumbrid tulenesid keerulistest ilmaoludest – palju lund ja kõrged külmakraadid tõstavad kütusetarbimist, sest inimesed soojendavad autosid kauem. Samuti peab automootor rohkem kütust põletama, et lumest läbi murda,“ selgitas Raamat.
Seotud lood
Bensiin 95 liitri hind suuremates tanklakettides tõusis selle nädala keskel sisuliselt 1,6 euroni (1,599 eurot), mis on ajaloo kõrgeim hind Eestis. Õliühingu tegevjuht Mart Raamat tunnistas, et põhjuseid selleks on erinevaid ning lähiajal ta kütuse hinnalangust ei näe.
Lõppenud aasta tõi Eesti tanklatesse võimsa kütusemüügi rekordi – kokku tangiti Maksu- ja Tolliameti andmetel tanklates 999 miljonit liitrit vedelkütuseid. Kui mootoribensiini müük jäi tippaastatele alla, siis diislikütuse müük kasvas 2020. aasta maikuu aktsiisilangetuse toel 693 miljoni liitrini. Samuti oli nii vedelgaasi LPG kui ka surugaasi CNG müük suurem, kui varasematel aastatel.
Eesti Õliühing saatis Keskkonna- ning Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumile pöördumise ettepanekuga muuta suvise mootoribensiini müügi alguskuupäeva, mis paneb meie mootoribensiini tarbijad naaberriikidega võrreldes halvemasse seisu ja toob kevadel kallimad kütusehinnad kaasa teistest kuu aega varem.
Sel nädalal tõstsid suuremad kütusemüüjad kütusehindu rekordtasemele ning hinnad võivad kasvada veelgi. Poola teatas kütuse käibemaksu alandamist pea kolm korda, Eesti ei saa aga midagi teha, sest meil kehtib "maksurahu."
Eesti ettevõtlusmaastikul on viimastel aastatel ilmnenud murettekitav trend: maksuvõlgade ja pankrottide arv kasvab märgatavalt. Statistika näitab, et maksuvõlglaste arv on viimase kolme aastaga suurenenud 35% ning pankrotis ettevõtete arv koguni 48%. Sellises olukorras on oluline, et ettevõtted saaksid oma võlanõuded kiiremini ja efektiivsemalt lahendatud. Siin tulebki appi Infopanga võlaregister, mis pakub innovatiivset ja praktilist lahendust võlgnikega tegelemiseks.