Aprilli esimesel nädalavahetusel Dubrovnikus toimunud rahvusvahelise ostujuhtimise föderatsiooni IFPSM-i (International Federation of Purchasing and Supply Management) Euroopa regiooni 2009. a kevadkoosolekul tehti ametlikult teatavaks Eesti IFPSM-i liikmeks vastuvõtmine.
Alates IFPSM-i esmakontaktist Eesti ostujuhtidega 2007. a juulis kestis ettevalmistav periood liikmeks saamiseni 20 kuud, teatas PROLOGi juhatuse esimees Illimar Paul. Selle perioodi jooksul osales Eesti vaatlejana IFPSM-i 2008. a koosolekutel Sloveenias ja Hollandis. IFPSM-i liikmelisus tagab PROLOG-ile juurdepääsu globaalsele professionaalsete ostujuhtide võrgustikule, kuhu kuulub üle 250 000 ostuerialal töötava juhi (CPO) ning spetsialisti. Üheks näiteks liikmetele loodavast lisaväärtusest on igakuine e-ajakiri, mis antakse välja koostöös Suurbritannia kirjastajaga RedActive. PROLOG-i liikmed saavad e-ajakirja nimega IFPSM E-Zine alates 2009. a veebruarist. Selles käsitletakse aktuaalseid ostu- ning tarneahelate juhtimise alaseid teemasid, jagatakse praktilisi soovitusi ning teavitatakse olulistest turutrendidest.
Viimaste aastate jooksul on maailmas ostujuhtimise võtmesõnadeks olnud eelkõige kategooriajuhtimine (Category Management) ja keskkonda säästev jätkusuutlik ostutegevus (Sustainability Purchasing). Arenevaks trendiks on organisatsioonide ostuprotsesside hindamine ja sertifitseerimine rahvusvahelise ostujuhtimise standardi alusel.
PROLOG on värske IFPSM-i liikmena asunud juba valmistama ette Euroopa Ostujuhtimise Standardi (aastast 2008 ametlik EN standard) põhise hindamis- ja sertifitseerimissüsteemi väljatöötamist. See võimaldab peatselt Eesti ettevõtteil oma konkurentsivõimet veelgi kasvatada ning aitab oluliselt kaasa tarnijate hindamise protsessi kiirendamisele. Lisaks eelnimetatule asub PROLOG koostöös Rootsi kolleegide ja Swedbank’iga analüüsima PMI indeksi (Purchasing Managers Index) arvutamise otstarbekust Eestis.
Rootsi Ostujuhtimise ja Logistikaühing (SILF) on seda koos Swedbankiga regulaarselt juba viisteist aastat arvutanud. PMI indeks võimaldab hinnata riigi majanduse arengut järgnevatel lähikuudel. Selle hübriidindeksi igakuisel tuletamisel lähtutakse riigi juhtivate tootmisettevõtete viie valdkonna näitajaist: tootmismaht, uute klienditellimuste arv, hankijate tarnekiiruse muutused, varude tase ja töötajate arv. PMI indeksi metoodika on välja töötanud üks maailma kahest juhtivast ostujuhtimise ühingust, USA päritolu ISM (Institute of Supply Management).
Seotud lood
Globaalse majanduskriisi taustal on Suurbritannia parlamendis algatatud arutelu ostujuhtimise ministeeriumi ellukutsumiseks.
Kõik ettevõtted, mis tegelevad kaupade ladustamise, transportimise või töötlemisega, teavad hästi, et tõstuki ostmine on üks väga oluline investeering. Õige tõstuki valimine võib aidata tõsta töö efektiivsust, parandada töövoogu ning suurendada tööohutust. Selles artiklis kaalume läbi, milliseid tegureid tuleks arvesse võtta, et teha teadlik otsus tõstuki soetamisel. Samuti vaatame, mida näitab trend ja mida võiks tuua tulevik.