Pankroti äärel seisev maailma autotööstus on sõidutanud valdavalt veel septembris heas seisus olnud Eesti allhankijate tootmise viimastel nädalatel täiel kiirusel vastu seina.
„Kogused täna on kukkunud 40 protsenti,“ sõnas autotööstustele siseinterjööri materjale tootva Mistra-Autex juhatuse esimees Priit Tamm suures osas Ameerika turule mõeldud Volvo kallite mudelite kohta. Järsk kukkumine juhtus oktoobris ja vaatamata läinud aasta edukatele läbirääkimistele Volkswageniga polnud tekkinud tühja koha peale kohe midagi panna.
„Tootmine jooksis täiskiirusel vastu seina ja praegu on väga kõvasti kokku tõmmatud,“ selgitas sisuliselt kõikidele Euroopas tuntud automarkidele lisavarustust tootva Metec grupi juhatuse esimees Toomas Lepp, tuues kurja juureks kunstlikult tekitatud defitsiidi. „Ise arvestame, et käive meie olemasolevatelt klientidelt langeb 30 – 35 protsenti. See on kõige mustema stsenaariumi korral,“ kirjeldab Lepp Meteci autotööstusega seotud segmenti.
Veoautodele ja bussidele juhtmeköidiseid ning ühenduskaableid valmistav PKC Eesti AS on kriisitõttu sektoris sunnitud oma Haapsalu tehases töötajate tööaega vähendama. “Paistab, et Haapsalus peame kasutame osalist tööaega detsembris,” sõnas ettevõtte juhatuse esimees Jani Kiljala, kelle hinnangul mingeid drastilisi koondamiskavasid praegu ei ole.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Loe lisa homsest Äripäevast.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
2025. aastal jõustuv mootorsõidukimaks sunnib paljusid ettevõtteid oma autoparki ümber hindama ning otsima uusi, kuluefektiivsemaid lahendusi. Üheks praktiliseks alternatiiviks on Eesti haagisetootja Brentex OÜ haagised, mis on täiustunud platvormhaagiste seeriaga. Uus platvormhaagiste seeria ühendab endas tugeva konstruktsiooni, nutika disaini ja põhjamaade tingimustele vastava vastupidavuse.