Rahandusministeeriumihinnangul ei
muudeta võõrandamise mõistet,kuid pikaajalisi renditehinguid maksustatakse
edaspidi nende majandusliku sisu järgi ehk nagu müüki.
Ministeeriumi kaudsete maksude talituse juhataja Urmas Koidu kommenteeris: "Võõrandamise mõistet ei muudetud, vaid täpsustati." Koidu sõnulmaksustatakse sisulisi müügitehinguid praktikas kui renditeenust.
"Eelnõu muudatusega jäetakse ära omandiõiguse ülemineku tingimus, sest see ei erista tehinguid majanduslikus, vaid formaaljuriidilises mõttes," selgitas Koidu.
"Kuna maksuõiguses kehtib majandusliku sisu järgi maksustamise printsiip, siis tuleb ka täna tehinguid õigesti maksustada - sisuliselt müügitehing kauba võõrandamisena ja renditehing teenusena. Edaspidi peaks liisingufirmad tegema vahet kapitali- ja kasutusrendi lepingute tingimustel nii, et ka tarbijal oleks selge, kas ta võtab täie vastutuse liisitava kauba eest ehk on ostja või on üksnes rentija," rääkis Koidu.
"Riigieelarve seisukohalt ei ole lisatulu oodata, kuna maksumäär on nii rendi kui müügitehingutel 18%. Kui edaspidi maksustatakse tänases käsitluses renditehinguid kauba võõrandamisena, siis laekub tehingult käibemaks riigile kogusummas kohe pärast müüki,seega ajaliselt võib laekumine muutuda," ütles Koidu.
Seotud lood
Eesti logistikasüsteem on tänu oma strateegilisele asukohale, arenenud taristule ja digilahendustele üks tõhusamaid Baltimaades. Riik ühendab Põhja- ja Ida-Euroopa turge, pakkudes hästi toimivat maantee-, raudtee-, mere- ja õhutranspordi võrgustikku.