Lisandväärtus veonduses kukub

Statistikaameti andmetel vähenes esimeses kvartalis veonduse ja laonduse sektoris loodav lisandväärtus aastaga 10,9%, mis on viis kvartalit kestnud langustrendis väikseim kukkumine.

Statistikaamet avaldas täpsustatud Eesti sisemajanduse koguprodukti (SKP) esimese kvartali andmed, mille järgi kahanes SKP võrreldes eelmise aasta esimese kvartaliga 1,4%. Sarnaselt eelmise nelja kvartaliga oli statistikaameti andmetel esimeses kvartalis majanduskasvu suurim pidurdaja veonduse tegevusalal loodud lisandväärtuse vähenemine. Veonduse tegevusala langust mõjutas enim laondust ja veondust abistavate tegevusalade kahanemine.

Lisandväärtuse vähenemistrend on veonduse tegevusalal siiski pidurdumas. Kui tänavu esimeses kvartalis oli vähenemine 10,9%, siis veel neljandas kvartalis vähenes sektori lisandväärtus 26,6% ja eelmisel aastal kokku 19,3%.

Swedpanga peaökonomist Tõnu Mertsina ütles majanduslanguse numbreid kommenteerides, et transpordisektori languse taga on peamiselt transiidi vähenemisest tingitud transpordi- ja laondusteenuse vähenemine. Huvitava faktina märkis ta aga, et laondust ja veondust abistavate tegevusalade kasum kasvas aastases võrdluses ligikaudu 7%. Siiski usub ta, et transpordisektor jätkab sel aastal negatiivselt panustamist majanduskasvu.

Kuu aega tagasi, pärast esialgse esimese kvartali SKP languse avaldamist, kinnitasid Eesti suurimad ekspedeerimis- ja laologistikafirmad, et nende esimese kvartali tulemused on olnud paremad kui aasta varem. Statistikaameti majandus- ja keskkonnastatistika osakonna juhtivstatistik-metoodik Annika Laarmaa ütles, et kui ettevõtted vaatavad oma kvartalitulemusi, siis enamasti nad tuginevad kauba- või reisijateveomahu või müüginäitajatele. SKP aga räägib lisandväärtusest. „Lisandväärtus on tootmisprotsessis kaupadele ja teenustele lisandunud väärtus. Teisiti öeldes: lisandväärtus leitakse toodangu ning selle toodangu tootmiseks kasutatud kaupade ja teenuste vahena,“ selgitas ta.

SKP kujunemise kohta saab põhjalikumalt lugeda SIIT.

Lisandväärtuse muutus voenduse ja laodnuse sektoris võrreldes eelmise aasta sama perioodiga
PerioodMuutusVäärtus jooksevhindades, mln euro
I kvartal 201215,7%306,33
II kvartal 20124,9%321,2
III kvartal 201211,2%308,27
IV kvartal 201222,8%308,14
I-IV kvartal 201213,2%1243,94
I kvartal 2013-14,8%316,8
II kvartal 2013-16,6%297,62
III kvartal 2013-19,9%277,03
IV kvartal 2013-26,6%268,85
I-IV kvartal 2013-19,3%1160,3
I kvartal 2014-10,9%271,08
Allikas: Statistikaamet

Osale arutelus

  • Tanel Raig

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Logistikauudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Tööriistad

=
=
=
=
Transpordiliik:
Kui kaup on pakitud alustele, täitke ära aluste lahtrid. Kui kaup ei ole pakitud alustele, täitke ära kauba kirjelduse lahtrid.
Mahukaalu arvutamisel on võetud aluseks:
Autotranspordis 1 m³ = 333 kg.
Lennutranspordis 1 m³ = 167 kg.
Mahukaal: kg
Maht:

NASDAQ OMX Tallinna, Riia ja Vilniuse börsiinfo 15 minutilise viivitusega.

Valuuta Tähis Kurss +/- %
Austraalia dollar AUD 1,60 0.9228824
Brasiilia reaal BRL 4,22 -0.1065114
Bulgaaria leev BGN 1,96 0.0204593
Filipiinide peeso PHP 59,04 0.2922039
Hiina jüaan CNY 7,60 -0.2429448
Hongkongi dollar HKD 8,89 -0.064068
Horvaatia kuna HRK 7,41 0.0175368
Iisraeli seekel ILS 4,09 0.0342382
India ruupia INR 80,66 0.2224183
Indoneesia ruupia IDR 15928,57 0.125089
Islandi kroon ISK 135,53 0.0960118
Jaapani jeen JPY 125,48 -0.127348
Kanada dollar CAD 1,50 0.1406281
LAV rand ZAR 15,91 0.1744245
Lõuna-Korea vonn KRW 1274,54 0.1965347
Malaysia ringgit MYR 4,61 0.1454467
Mehhiko peeso MXN 21,84 0.2782484
Norra kroon NOK 9,75 0.1653623
Poola slott PLN 4,34 0.2332995
Rootsi kroon SEK 10,57 0.0501675
Rumeenia leu RON 4,75 0.0042113
Singapuri dollar SGD 1,53 0.0522227
Suurbritannia nael GBP 0,87 0.0921234
Šveitsi frank CHF 1,13 0.017632
Taani kroon DKK 7,46 0.0120658
Tai baht THB 35,37 0.3971138
Tšehhi kroon CZK 25,65 0
Türgi liir TRY 6,04 0.2372656
Ukraina grivna UAH 30,62 -0.0528854
Ungari forint HUF 316,87 -0.0252406
USA dollar USD 1,13 -0.0617556
Uus-Meremaa dollar NZD 1,66 0.6474646
Valgevene rubla BYN 2,43 0.0206041
Vene rubla RUB 74,41 -0.0135713

Valdkonna töökuulutused

STOCKMANN otsib TARNEAHELA JUHTI

Stockmann AS

03. märts 2019