Kui riigikogu kiidab sügisel heaks justiits- ja
siseministeeriumi ettepanekud, ei karistata tuleval aastal enam piletita
sõitjaid väärteo raames ning bussi- ja trammijänestelt hakatakse rahatrahvi
asemel nõudma leppetrahvi, kirjutas Eesti Päevaleht.
"Piletita sõitmine ühissõidukis ei ole karistusõigusliku sanktsiooni kaasatoomiseks piisavalt ohtlik ja avalikkuse huve kahjustav rikkumine," leiavad eelnõu autorid. Selge pole aga see, kas uue korra jõustumisel sõiduvargad rahaliselt võidavad või kaotavad.
Eelnõu järgi tohivad vedajad – bussi-, trammi- ja laevafirmad – küsida vahelejäänud inimestelt leppetrahvi piirmäära ulatuses, mis jääb majandusministri, maavanema või kohaliku volikogu kehtestada (sõltuvalt sellest, kas tegu on üleriigilise, maakonna- või linnasisese sõitjateveoga).
Trahvisumma maksimum ei tohi olla "ebamõistlikult suur". Ühistranspordiseadus lubab praegu karistada bussi- ja rongijäneseid kuni 600kroonise trahviga.
Justiitsministeeriumi eraõiguse talituse juhataja Kaupo Paali sõnul lihtsustab väärteomenetluse asendamine eraõigusliku leppetrahviga oluliselt piletita sõitjalt trahvi sissenõudmist.
Tallinn on sõlminud pealinna jäneste tabamiseks lepingu kontserniga Falck. Firma avalike suhete juhi Andres Lemberi sõnul teeb Falck kuus umbes 4000 trahviotsust, millest umbes pooled jäävad kohtutäiturite lahendada.
Seotud lood
Euroopa transpordisektor seisab silmitsi suurte väljakutsetega, mis on seotud rangemate regulatsioonide ja kasvava vajadusega keskkonnasõbralikkuse järele. UTA Edenred pakub lahendusi, mis aitavad autoparkidel paremini toime tulla nii digitaalse halduse kui ka kütusekulu optimeerimisega.