Tänasest tohivad alla 50 grammiseid lihtkirju laiali kanda lisaks Eesti Postile ka OÜ D2D ja AS Express Post, ütles konkurentsiameti peadirektor Märt Ots. Siiski ei usu ta, et firmad Eesti Postiga eraklientide pärast väga konkureeriksid.
„Nad on pikalt juba kullerina tegutsenud ja neil on vastavad load olemas,“ lisas ta. Rohkem huvilisi hetkel ei ole.
Ots selgitas, et kui inimesed tahavad, et näiteks D2D veaks nende kirju laiali, tuleb saadetised nende kontorisse toimetada. „Teine võimalus on näiteks kasutada Eesti Posti võrgustikku. Markeerida ümbrik nii, et seal on viide D2D-le ja Eesti Post annab kirjad üle ja D2D toimetab need adressaadini,“ selgitas Ots konkurentsi võimalike toimemehhanisme.
Siiski ei usu ta, et erafirmadest Eesti Postile eraklientide kirjade vedamisel suurt konkurentsi on. „Eraisikute postiturg on küllaltki väike. Konkurentsi võivad nad pakkuda ettevõtete kirjade laiali vedamisel. Näiteks masspostitustel või pankade ja kommunaalteenuste pakkujate arvete laiali kandmisel,“ selgitas ta.
Näiteks marke tohib edaspidigi välja anda vaid Eesti Post, sest sellised on rahvusvahelised reeglid, selgitati majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumist.
Seotud lood
Homsest, 1. aprillist avab Eesti viienda riigina Euroopas oma postituru täies ulatuses, mis tähendab Eesti Postile kuni 50 grammiste lihtkirjade edastamise ainuõiguse kaotamist.
D2D OÜ on oma eksisteerimise igal etapil olnud huvitatud ka eraisikute teenindamisest, kinnitas D2D OÜ juhatuse liige Olle Koop.
Riik on asunud garanteerima Eesti Postile ainumonopoli ja peagi saab kirju saata ja vastu võtta vaid postkontorist, leiab D2D OÜ juhatuse liige Olle Koop.
Konkurentsiameti andmeil võib järk-järgult kaduda universaalse postiteenuse makse määr ka kirjade edastamiselt. Täna peavad 19 kroonini saadetise kohta ulatuvat tasu maksma ettevõtjad, kes soovivad mullu avanenud postiturul konkureerida.
Eesti ettevõtlusmaastikul on viimastel aastatel ilmnenud murettekitav trend: maksuvõlgade ja pankrottide arv kasvab märgatavalt. Statistika näitab, et maksuvõlglaste arv on viimase kolme aastaga suurenenud 35% ning pankrotis ettevõtete arv koguni 48%. Sellises olukorras on oluline, et ettevõtted saaksid oma võlanõuded kiiremini ja efektiivsemalt lahendatud. Siin tulebki appi Infopanga võlaregister, mis pakub innovatiivset ja praktilist lahendust võlgnikega tegelemiseks.