Aprilli keskpaigaks jõuavad Jaapanist Euroopa sadamatesse esimesed radioaktiivset saastet kandvad konteinerlaevad. Plaani, mida nendega teha, veel ei ole, kirjutab Financial Times Deutschland.
Lehe teatel saatis Hiina Xiameni sadam hiljuti tagasi Jaapanist tulnud konteinerlaeva, mille pardal mõõdeti kõrgenenud radiatsioonitaset. „Ma oletan, et Euroopa sadamad saadavad Jaapanist tulnud laevad tagasi,“ ütles FTD-le laevakontrolliühingu Germaani Lloyd juht Erik van der Noordaa. „Hamburgis selle üle ei rõõmustata, kui kiirgust saanud laev sisse tuleb.“
Esimesed saastatud kaubalaevad Jaapanist jõuavad Euroopasse aprilli keskpaigaks. Seni ei ole selget seisukohta, mida nendega ette võtta. „See saab olema väga komplitseeritud, ja lahendust veel ei ole,“ ütles van der Noordaa.
Hamburgi sadamaametid üritavad koostöös tolliga välja töötada kriisiplaani. Loodetakse ka sellele, et laevad jõuavad kõigepealt teistesse Euroopa sadamatesse, näiteks Rotterdami. Sealsed sadamaametid nõuavad kaptenitelt kirjalikku kinnitust, et nende kaubalaevad ei ole radioaktiivselt saastunud. Samuti kontrollib laeva saastatust kohalik sadamaamet.
Praeguse seisuga on seega kapteni mure oma laev võimalikust radioaktiivsest saastusest puhas hoida. Üks võimalus on tee peal panna meeskond tekki ja konteinereid pesema, kui saastus ei ole väga suur, piisab veest ja seebist, kirjutab FTD. Nii tegi ka USA merevägi, kelle lennukikandja Jaapani rannikul radioaktiivse pilve sisse sattus. Samas ei ole veel paika pandud, kui suur tohib kiirgustase olla. Suured laevafirmad nagu Hapag-Lloyd, Claus-Peter Offen ja Hamburg Süd on loobunud Tokio sadamatesse sõitmisest. Hapag Lloyd on liiklusest maha võtnud kõik laevad, mis asuvad 100 kilomeetri raadiuses Fukushima tuumajaamast.
Autor: Katri Soe-Surén
Seotud lood
Aprilli keskpaigaks jõuavad Jaapanist Euroopa sadamatesse esimesed radioaktiivset saastet kandvad konteinerlaevad, laeva küll otse Eestisse ei tule end kaupu kontrollib toll.
Sel nädalal sai jõudis avalikkuse ette 8. aprillil 2025 toimuva Laoseis 2025 konverentsi programm, mis keskendub suures osas kogemuslugudele: kokku on laval seitse kasutajalugu nutikate tehnoloogiate ja lahenduste rakendamisest laondussektoris.