Rivo Sarapik • 21 jaanuar 2011

Vedajad: eksportida aitavad isiklikud suhted

Statistikaameti küsitlusest selgub, et Eesti veofirmadele tagas ekspordil läbilöögi tagavad isiklikud kontaktid ja tutvusringkond.

Statistikaameti andmetel tegeles Eesti 2543-st autotranspordiettevõttest 559 ettevõtet 2008. aastal ekspordiga. Autotranspordiettevõtete ekspordi kogumüügitulu oli 2008. aastal 4,45 mld krooni.

Eksportiva ettevõtte keskmine ekspordi müügitulu oli 33 miljonit krooni. Ettevõtted töötajate arvuga 20 ja rohkem andsid ekspordikäibest 41%. Üle 60% autotranspordiettevõtetest ekspordib keskmise hinnaga ja keskmise kvaliteediga teenust. Veerand eksportööridest tegeleb keskmise hinnaga ja kõrge kvaliteediga teenuste ekspordiga.

Oma kõige suuremaks konkurentsieeliseks välisturgudel pidasid autotranspordiettevõtted isiklikke kontakte ja laia tutvusringkonda (95% vastanutest). Suurte eelistena nähti veel tööjõu kõrget kvaliteeti ja professionaalsust ning kiiret reageerimist nõudluse muutumisele.

Konkurentsivõime tõstmiseks olid ettevõtted viimasel ajal tegelenud teenuste omahinna alandamisega ja investeeringutega tehnoloogiasse, mida nimetas vastavalt 52% ja 47% vastanutest, vähe oldi tegeletud ekspordispetsialistide kasutamisega.

Ekspordiga otseselt tegelev töötaja oli vaid 9%-l ettevõtetel. Autotranspordiettevõtete eksporti piiravad kõige enam välisturgudest tulenevad probleemid. Takistusteks eksportimisel olid tolliprotseduurid ja piirijärjekorrad ning maksusüsteem. Vt joonist (oranž - on suur probleem, helesinine - on probleem, tumesinine - ei ole probleem).

Konkreetsetest probleemidest olid autotranspordiettevõtted viimasel ajal välisturul enim kokku puutunud kodumaiste ettevõtete eelistamisega hangetel ja bürokraatiaga.

Uuringule vastanud eksportivatest autotranspordiettevõtetest ainult üks oli pöördunud riigi poole ekspordialase abi saamiseks.

Jaga lugu:
Seotud lood
LOGISTIKA UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad logistikauudised igal nädalal enda postkasti.

Logistikauudised.ee toetajad:

Tõnu Tramm
Tõnu TrammLogistikauudised.ee juhtTel: 52 777 80
Ana Madismäe
Ana MadismäeReklaamimüügi projektijuhtTel: 545 60 150