Autor: Siim Sultson • 16. veebruar 2010
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Idas käibel ühtsed Vene-põhised tollitariifid

Juba üle kuu kehtivad Venemaa-Valgevene-Kasahstani tolliliidus ühtsed välistollitariifid, aluseks neile on Venemaa tariifid, teatab Eesti Rahvusvaheliste Autovedajate Assotsiatsioon (ERAA).

1. jaanuarist jõustusid Venemaa-Kasahstani-Valgevene tolliliidu

ühised välistollitariifid. Venemaa, Kasahstan ja Valgevene võtsid 27. novembril2009. aastal vastu otsuse kehtestada ühised välistollitariifid,mis jõustusid 1. jaanuaril 2010.

Ühiste välistollitariifide määrad, mis hetkel on olemas vaid vene keeles, on kättesaadavad järgmiselt lingilt:.

http://www.tsouz.ru/db/ettr/tnved/Pages/default.aspx

Pole välistatud, et esitatud loendit veel korrigeeritakse, kuid need muudatused ei ole tõenäoliselt suured. Uued ühised tariifimäärad põhinevad hetkel enamasti Venemaa poolt kohaldatavatel tariifidel. Samas kasvavad Venemaa tollimaksud paljude tariifiridade osas võrreldes 2007. aastaga, mil Venemaa

asus kehtestama kõrgendatud ajutisi tollimakse.

Muudatused mõjutavad enim elusloomade, sõidukite

ja kombainide ning raua- ja terasetoodete sektorit, samuti mitmeid teisi kaubagruppe, mille osas Eesti ettevõtjatel olulised ekspordihuvid on: masinad ja seadmed; piim ja piimatooted; kalad ja vähilaadsed; lihaja rupskid; alkohol jm.

Samuti tõusevad märkimisväärselt siiani kolmest riigist

liberaalseima – Kasahstani – tollimaksud. Samas on teada, et teatud tariifide tõstmisele kehtestatakse Kasahstani puhul üleminekuperioodid. Kehtimahakkavad muudatused mõjutavad suurt osa põllumajandus- ning tööstussektorist. Enim tõusevad tollimaksud ravimite, kosmeetika, plastmassi, raua- ja terasetoodete, mehhaaniliste- ja elektritoodete ning autode osas.

Eesti ettevõtjate peamised ekspordihuvid Kasahstani suunal on valmistoidukaubad ja joogid; puit ja puidutooted ning masinad ja seadmed, samuti piim ja piimatooted, kalad ja vähilaadsed, molluskid ja muud

veeselgrootud ning lihast, kalast ja vähilaadsetest valmistatud tooted, mida tollimaksutõus samuti puudutab.

Tulenevalt asjaolust, et Valgevene tollimaksud on juba enne ühiste välistollitariifide jõustumist suhteliselt kõrged, võib öelda, et Valgevenesse eksportimisel on tollitariifide tõus ehk märgatav pisut väiksemal määral.

Peamiselt puudutab tollimaksutõus auto- ja tekstiilisektorit; samuti mitmeid Eesti ettevõtjate ekspordihuvide hulka kuuluvaid kaubagruppe nagu maismaatranspordivahendid ja nende osad; kalad javähilaadsed; toiduainete tootmise jäägid ja jäätmed; tööstuslikult toodetud loomasöödad ning plastid ja plasttooted.

Tolliliidu teemal saab soovi korral lisainfot Välisministeeriumi.

väliskaubanduse büroost. Samuti sisaldab lisainfot tolliliidu komisjoni koduleht: http://tsouz.ru/db/ettr/Pages/default.aspx

Jaga lugu
Logistikauudised.ee toetajad:
Tõnu TrammLogistikauudised.ee juhtTel: 52 777 80
Anu SoometsSündmuste programmijuht Tel: 5164397
Rain JüristoReklaamimüügi projektijuhtTel: 6670 077