Ameerika transporditurvalisuse ameti (TSA) uued reeglid, mille alusel läbivad teistest põhjalikuma kontrolli 14 riigist pärit reisijad, rikuvad inimeste õigusi.
Nimelt näeb TSA tegutsemise poliitika ette, et oma tööd tehes tagatakse kodanikuõigused, mis tähendab, et inimesi ei diskrimineerita vanuse, nahavärvi, usu, soo, sealhulgas ka päritolu alusel.
Täna teatas aga TSA, et 14 riigist pärit või neist reisinud reisijad otsitakse käsitsi läbi, samuti nende pagas, vahendas BBC. Kõrgendatud huvi või terrorismi rahastanud riikide nimekirja kuuluvad Kuuba, Iraan, Sudaan, Süüria, Afganistan, Alžeeria, Iraak, Liibanon, Liibüa, Saudi Araabia, Nigeeria, Pakistan, Jeemen ja Somaalia.
Kristin Lee, TSA ametnik, kommenteeris Politicole, et uued nõuded Ameerikasse suunduvatel lendudel edastas amet lennufirmadele eile ning need hakkavad kehtima tänasest.
Lennujaamad üle ilma teatasid möödunud nädalal metallidetektoritest kümneid kordi kallimate skännerite, mis suudavad lennujaamas reisijaid läbi valgustada ning tuvastada näiteks keha külge kinnitatud pakid, kasutuselevõtust. Samuti piirati lennukeis näiteks pagasile ligipääsu või tualetiskäimist rahvusvahelisel ja USAsse suunduval lendudel jms.
Uusi skännereid ja lennukeis karmistatud meetmeid, mis teeb näiteks USAsse lendamise senisest ebameeldivamaks, kritiseeris ka IATA juht Giovanni Bisignani.
„Halbade asjade asemel – nagu küünelõikajad ja šampoonipudelid – peaks süsteem keskenduma halbade inimeste leidmisele. Uute tööriistadega vana süsteemi järgi tegutsedes ei jõua me toimivate tulemusteni,“ selgitas Bisignani.
TSA loodi 2001. aasta sügisel, pärast 11. septembri terrorismirünnakuid. Allub organisatsioon valitsusele alluvale Sisejulgeolekuministeeriumile.
Seotud lood
Bruce Schneiner, turvatehnoloog leiab, et turvatunde näitlemise asemel aitab turvalisuse tagamisele reaalselt kaasa viimaste rünnakutele ülereageerimise asemel järgmiste rünnete ennetamisele keskendumine ning terroristidesse mitte kui üleloomulikesse, vaid tavalistesse kurjategijatesse suhtumine.
Möödunud nädalal Detroidi lennuväljal toimunud intsident, mil lennureisija üritas lennukis lõhkekeha lõhata, tõi taas kaasa turvanõuete karmistamise, eriti Ameerikasse reisijaile.
Tänapäeva ärikeskkonnas, kus kiirus, täpsus ja paindlikkus määravad edu, on logistikast saanud ettevõtte konkurentsivõime tuum. Nutikas ladu pole enam pelgalt kuluefektiivne lahendus – see on strateegiline eelis, mis aitab ettevõttel eristuda, kasvada ja kiiremini reageerida turu muutustele.