Augustikuu tarbijahinnaindeksi andmed viitavad Eesti Panga ökonomisti Martin Lindpere hinnangul sellele, et firmad võtsid maksutõus enda kanda ja leidsid võimalusi hindade alandamiseks.
Martin Lindpere, Eesti Panga ökonomist
Eesti statistikaameti andmetel ei muutunud tarbijahinnad augustis võrreldes juuliga. Eesti hinnatase langes aasta jooksul 0,9 protsendi võrra, mis on pisut enam kui esialgsetel andmetel 0,2-protsendine hinnataseme langus euroalal.
Augusti andmed viitavad, et juulis toimunud käibemaksumäära tõus kanti hüviste letihindadesse üle ainult osaliselt. Seega võtsid osad ettevõtted maksumäära tõusu enda kanda ja leidsid võimalusi hindu alandada. Nii näiteks on riided ja jalanõud odavnenud kahe kuuga 0,4 protsendi võrra. Maksumuudatusest ajendatud hinnatõus oli siiski märgatav nõrgema konkurentsiga tegevusaladel, nagu näiteks kommunaalteenused.
Siiski tuleb arvesse võtta seda, et hooajaliste tegurite tõttu on augustile iseloomulik pigem hindade langus kui hindade tõus. Ka käesoleval aastal odavnesid toiduained kuises võrdluses.
Vähenenud sissetulekud hoiavad nõudluskeskkonna jätkuvalt nõrgana, mistõttu on paljudes ettevõtetes tootmisvõimsused alakasutatud. Teise kvartali seisuga olid ettevõtete laovarud küll tublisti vähenenud, kuid on viimase aasta madalaid müügimahtusid arvesse võttes endiselt kõrged. Seega kestab hindade alanemissurve, olles tugevam nendes valdkondades, mis toodavad mittetarbekaupasid.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
ASi Lajos tegevjuht ja omanik ning Eesti Rahvusvaheliste Autovedajate Assotsiatsiooni (ERAA) president Einar Vallbaum hindab otsust tõsta kütuseaktsiisi 10%list kasvu riigi poolt rumalaks sammuks, mis toob kaasa 20-30 veofirma pankroti.
Tallink Takso tegevjuht Alger Holzmann kinnitas, et Tallink Takso teenuste hinnad 1. juulist kütuseaktsiisi- ja käibemaksu kerkimisega ei muutu.
Eesti ettevõtlusmaastikul on viimastel aastatel ilmnenud murettekitav trend: maksuvõlgade ja pankrottide arv kasvab märgatavalt. Statistika näitab, et maksuvõlglaste arv on viimase kolme aastaga suurenenud 35% ning pankrotis ettevõtete arv koguni 48%. Sellises olukorras on oluline, et ettevõtted saaksid oma võlanõuded kiiremini ja efektiivsemalt lahendatud. Siin tulebki appi Infopanga võlaregister, mis pakub innovatiivset ja praktilist lahendust võlgnikega tegelemiseks.