Alta Capitali meeste Andres Rätsepa ja Indrek Rahumaa kinnisvaraarendusfirma on esitanud Leedu poeketile Maxima ultimaatumi.
Uut logistikakeskust Rae valda rajama hakanud Maxima on arendajale võlgu üle 60 miljoni krooni. Kui pankrotihoiatus ei aita, lubab arendaja minna ligi 50 miljardi kroonise aastakäibega jaemüügihiiu vastu ka kohtusse, kirjutas Äripäev.
"See mure meil tõesti on, Maxima ei täida lepingujärgseid kohustusi," ütles Alta Capitali partner ja juhatuse liige Andres Rätsepp.
Rae valda, Tallinna ringteest paari kilomeetri kaugusele Rebase tööstusparki logistikakeskust rajama hakanud Maxima on arendajale võlgu üle 60 miljoni krooni. Riskikapitalisti sõnul sõlmis Rebasepõllu Arendus kaubandusketi kinnistu müügiks mullu kevadel võlaõigusliku müügilepingu.
"Tänaseks oleks pidanud kogu kinnistu ostuhind olema tasutud, siis oleks ka omand Maximale üle lainud. Kuna ostuhind ei ole täielikult tasutud, pole ka omand veel üle läinud," selgitas ta.
Probleemid tagasimaksetega algasid Balti riikide ühel suurimal poeketil Rätsepa sõnul möödunud aasta lõpust.
"Kui eelmisel aastal Maxima veel tasus kinnistu eest lepingujärgse summa, siis nüüdseks on võlg nii kinnistu kui ka kommunikatsioonide ehituse eest kokku üle 60 miljoni krooni," ütles Rätsep. Ta lisas, et paari viimase kuu jooksul pole Maxima tasunud sentigi. Võla tõttu on arendaja sõnul katkestatud ka projekteerimistööd.
"Oleme hämmeldunud, et suur rahvusvaheline ettevõte käitub sedavõrd arrogantselt. Tegeleme selle probleemiga iga päev, räägime firma juhtidega, kuid selgeid seisukohti Leedu poolelt pole me kuulnud. Põhjendus, et majandusseis on raske, pole argument. Kõigil on raske," rääkis Rätsepp, kellel endal koos partner Indrek Rahumaaga ei õnnestunud osta möödunud aastal toiduainetetöösturilt Oliver Kruudalt magusatootja Kalev ja piimatöötleja Tere.
Rätsepp nendib, et kuna läbirääkimised pole andnud tuleviku suhtes positiivset ega lootustandvat meelsust, oli ka arendaja sunnitud ette võtma radikaalseid samme. "Oleme esitanud firmale pankrotihoiatuse. Kui see ei aita, tuleb minna kohtusse," lisas ta.
Jaekaubandusketi avalike suhete juht Erkki Erilaid ütles, et arendaja jutt ei vasta tõele.
"Võlga ei ole. Rebasepõllu Arendus peab rajama vastavalt Maxima Eestiga sõlmitud lepingule logistikakeskuse ehitamiseks vajaliku infrastruktuuri. Tehingu lõpule viimiseks on vaja jõuda kindlalt selgusele, et arendusfirma suudab garanteerida logistikakeskuse kommunikatsioonide rajamise. Kahjuks on vahepeal selgunud, et võib tulla probleeme, mistõttu me ei saa õigeaegselt taotleda ehitusluba ega ehitust alustada," selgitas Erilaid.
"Pankrotihoiatusest ei saa me tegelikult rääkida, sest Maxima poolt juba tasutud summad ületavad tehingust taganemisega kaasnevad trahvid," ütles Erilaid. Erilaid lisas, et Maxima on kindlalt nõus tehinguga lõpuni minema, kuid vajab müüjapoolset kindlust maa kasutamise osas.
Seotud lood
Kõik ettevõtted, mis tegelevad kaupade ladustamise, transportimise või töötlemisega, teavad hästi, et tõstuki ostmine on üks väga oluline investeering. Õige tõstuki valimine võib aidata tõsta töö efektiivsust, parandada töövoogu ning suurendada tööohutust. Selles artiklis kaalume läbi, milliseid tegureid tuleks arvesse võtta, et teha teadlik otsus tõstuki soetamisel. Samuti vaatame, mida näitab trend ja mida võiks tuua tulevik.