Raamatupidaja.ee  • 27 veebruar 2019

Soomega sõlmiti kokkuleppe äriregistri andmete vahetuseks

Justiitsministeeriumi kantsler Tõnis Saar ning Soome patendi- ja registriameti peadirektor Antti Riivari allkirjastasid kokkuleppe, mille alusel hakkab edaspidi toimuma andmevahetus kahe riigi äriregistrite vahel.

Justiitsministeerium sõlmis Soomega kokkuleppe äriregistri andmete vahetuseks  Foto: pixabay

„Sõlmitud kokkulepe on oluline verstapost, mis lihtsustab välissuhtlust ja piiriülest andmevahetust kahe naaberriigi äriregistrite vahel ning seab kindla aluse meie koostööle. Piiriülene andmevahetus võimaldab tõhusamate avalike teenuste pakkumist kodanikele mugavamal, kiiremal ning odavamal moel. Eestis on digitaalne asjaajamine niivõrd igapäevane, et tahame seda muuta lihtsamaks ka naaberriigiga asju ajades,“ ütles justiitsministeeriumi asekantsler Viljar Peep.

Sõlmitud kokkuleppega avame Soomega vastastikku äriregistri teenused ja kohustume Soome äriregistri pidajale edastama samu äriregistri avalikke andmeid, mida edastatakse Eesti ametiasutustele ja isikutele ning vastupidi.

Andmevahetus kahe riigi vahel hakkab toimuma X-tee rakenduse kaudu. „Just meie riigi loodud ainulaadne X-tee võimaldab turvaliselt ja lihtsalt andmevahetust Eesti ja Soome asutuste vahel teha. X-tee jätab kõigist tegevusist maha jälje ning eesmärgipärast andmekasutust on lihtne kontrolli all hoida,“ rõhutas Peep.

Saadud informatsiooni hakkavad kasutama kummagi riigi äriregistri pidajad - Eestis Tartu maakohtu registriosakond ja Soomes patendi- ja registriamet. Vahetatavatele andmetele on juurdepääs vaid äriregistri andmete töötlemisega tegelevatel inimestel, kes vajavad seda oma tööülesannete täitmiseks. Vahetatavaid andmeid ei edastata kolmandatele isikutele. „See tähendab, et tegu pole kommertsteenusega, vaid andmevahetus annab riikide asutustele paremad võimalused oma töö korraldamiseks,“ selgitas Soome patendi- ja registriameti peadirektor Antti Riivari.

Praeguseks on tehtud kõik vajalikud ettevalmistused automaatse andmevahetuse käivitamiseks, Soome ja Eesti x-tee süsteemid on ühendatud ning teenuste vastastikune toimimine testitud. Sarnaselt on teenused vastastikku avanud ka Soome ja Eesti maksuametid.

2016. aasta mais allkirjastasid Eesti ja Soome peaministrid ühisdeklaratsiooni Eesti ja Soome vahelise andmevahetuse ja e-teenuste käivitamiseks. 7. mail 2018 toimus Eesti ja Soome valitsuse ühisistung, kus otsustati, et hiljemalt 2019. aastal viiakse digitaalvaldkonnas lõpule käimasolevad andmevahetuse projektid. Andmevahetus Eesti ja Soome äriregistrite vahel kuulub siia alla.

Allikas: Justiitsministeerium

Jaga lugu:
LOGISTIKA UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad logistikauudised igal nädalal enda postkasti.

Logistikauudised.ee toetajad:

Tõnu Tramm
Tõnu TrammLogistikauudised.ee juhtTel: 52 777 80
Ana Tilkson
Ana TilksonReklaamimüügi projektijuhtTel: 545 60 150