Tanel Raig • 26. veebruar 2013
Jaga lugu:

Veonduses ja laonduses reaalpalk väheneb

Tegevusalati oli möödunud aastal kõige väiksem brutopalga kasv veonduses ja laonduses, kus palgakasv jäi alla 1%.

Sektori reaalpalk langes, kuna kuupalga nominaalkasv jäi tarbijahinnaindeksi kasvust väiksemaks. Lisaks veonduse ja laonduse sektorile langes reaalpalk ka finantssektoris ning hariduse tegevusalal. Swedbank Eesti peaökonomisti Tõnu Mertsina sõnul kuulus veondus ka valdkondade hulka, millede konkurentsivõime langes. „Välisnõudlusest olulisemal määral sõltuvatest tegevusaladest - töötlevas tööstuses, majutuses ja toitlustuses ning veonduses - tööjõu ühikukulu esialgsete arvestuste järgi suurenes ehk nende ettevõtete hinnakonkurentsivõime nõrgenes,” märkis Mertsina.

Tänavuseks aastaks ootab Swedbank Eesti tööjõuturul tööhõive kasvu aeglustumist (möödunud aastal kasvas tööhõive 2,6%). „Kui majandusaktiivsus aasta teisel poolel peaks kiirenema, võib see kahaneva tööjõupakkumise, eriti aga kvalifitseeritud tööjõu puuduse tõttu tekitada palgasurveid,” selgitas Mertsina. „Samas võib eeldada, et ettevõtted ei suurenda oma tööjõukulusid oluliselt üle tootlikkuse kasvu, mis võib halvendada nende konkurentsivõimet,” lisas ta.

2013. aastal jääb palga nominaalkasv Swedbank Eesti hinnangul samasse suurusjärku eelmise aasta palgakasvuga. Küll aga kiireneb koos tarbijahindade kasvu aeglustumisega palkade reaalkasv.

Jaga lugu:
Seotud lood
Kõik seotud lood
LOGISTIKA UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad logistikauudised igal nädalal enda postkasti.

Logistikauudised.ee toetajad:

Enimloetud
Tõnu Tramm
Tõnu TrammLogistikauudised.ee juhtTel: 52 777 80tonu@logistikauudised.ee
Roberta Lupp
Roberta LuppLogistikauudised.ee sündmusedTel: 5331 0510roberta.lupp@aripaev.ee
Lilia Roos
Lilia RoosReklaami projektijuhtTel: 585 485 10lilia.roos@aripaev.ee