2009. aasta juulis Läänemerel kaaperdatud kaubalaev Arctic Sea vedas tõenäoliselt keemiarelva valmistamiseks kasutatavat toorainet, arvavad Soome kriisiturvalisuse spetsialistid Timo Hellenderg ja Pekka Visuri, kes seda juhtumit uurisid.
Soomes tegutseva operaatorfirma Solchart Management AB alus kaaperdati, kui see oli Soome puidulastiga teel Alžeeriasse. Venemaa merevägi sai laeva kätte Aafrika läänerannikul ligi kuu aega hiljem ning kurjategijad anti kohtu alla. Mitu küsimust jäi aga lahtiseks, vahendas ERR ajalehte Helsingin Sanomat.
Uurijad usuvad nüüd, et laev oli tühi, kui see Pietarsaari sadamasse lastimisele tuli. Nende teooria järgi viidi sellele tuumatehnoloogias või keemia- või bioloogiarelva valmistamiseks kasutatav materjal. See võis toimuda merel Rootsi vetes.
Uurijad ei usu väiteid, et toimunu taga võis olla Vene riik, sest sel juhul oleks salaveoks saadud kasutada turvalisemaid marsruute.
Seotud lood
Suvel Läänemerel väidetavalt kaaperdatud kaubalaeva Arctic Sea omanik, Soome kompanii Solchart Management juht teatas ettevõtte kodulehel pankrotist.
Ametlikult kinnitamata andmetel soovivad Vene õiguskaitseorganid Eesti ametivendade abi, et tuua julgeolekunõunik ja ettevõtja Eerik-Niiles Kross Venemaale veel kord ülekuulamisele seoses kaubalaeva Arctic Sea kaaperdamisega 2009. aastal, kirjutas Postimees.
Vene Kaitseminister Anatoli Serdjukov teatas, et kolm nädalat kadunud olnud kauba-alus Arctic Sea leiti eile üles Lääne-Aafrika rannikult.
Tänapäeva ärikeskkonnas, kus kiirus, täpsus ja paindlikkus määravad edu, on logistikast saanud ettevõtte konkurentsivõime tuum. Nutikas ladu pole enam pelgalt kuluefektiivne lahendus – see on strateegiline eelis, mis aitab ettevõttel eristuda, kasvada ja kiiremini reageerida turu muutustele.