Autor: Logistikauudised.ee • 16. märts 2020

Infortar ja Alexela asutasid biometaani tootmiseks ühisfirma

Eesti ettevõtted Infortar ja Alexela asutasid ühisettevõtte, et arendada biometaani tootmist Ilmatsalu, Vinni ja Oisu biojaamades.
Infortari juhatuse esimees Ain Hanschmidti sõnul näitab suur pilt selgelt, et kodumaise, puhta kütuse tootmine toetab nii kliimaeesmärkide saavutamist kui ringmajanduse kaudu laiemalt riikide majandusi
Autor: Liis Treimann

„Kodumaise biometaani tootmine on algusjärgus valdkond, kus finantseerimise, oskusteabe, nõudluse ja seadusandluse riskid on suured. Kuna tootmise kogemus on õhuke, siis ettevõtjad üksi vajalikus mahus investeeringuid ei teeks,“ märkis Infortari juhatuse esimees Ain Hanschmidt.

“Kui me vaatame aga suuremat pilti, siis kodumaise, puhta kütuse tootmine toetab nii kliimaeesmärkide saavutamist kui ringmajanduse kaudu laiemalt riikide majandusi, sellele on suuna võtnud kõik eesrindlikud riigid ja ettevõtted,” lausus Hanschmidt.

Alexela grupi nõukogu esimees Heiti Hääl väljendas heameelt, et kahel kohalikul ettevõttel on sarnane visioon Eestile optimaalsest strateegiast transpordisektori kliimaneutraalsuse saavutamiseks.

„Riik on avalikult kutsunud kohalikku erakapitali investeerima kliimaeesmärkide täitmisse ja sellega on kiire. Kaks eestimast ettevõtet ühendasid koostööks jõud, sest just koostöös peitub võti avalike huvide teenimisel ja sotsiaalse tellimuse täitmisel,“ sõnas Hääl.

Biogaasi toodetakse peamiselt biolagunevatest jäätmetest, so näiteks reoveest, sõnnikust, virtsast, toidujäätmetest. Biogaasi täiendaval töötlemisel ja puhastamisel tekib maagaasiga sarnase kütteväärtusega biometaan. Biometaan on kõige puhtam ja tahmavabam kütus, mida on võimalik transpordis kasutada. Eestis tegutseb kokku 17 biogaasijaama.

Möödunud aasta oktoobris ostis Infortar Enefit Greenilt ja NEFCO-lt osalused Vinnis ja Oisus asuvates biogaasi soojuse ja elektri koostootmisjaamades. Vinni ja Oisu biogaasi koostootmisjaamad valmisid 2013. aastal, jaamade aastane elektritootmise kogumaht on ligi 16 GWh.

Möödunud aastal ostis Alexela US Investilt Tartu Biogaas OÜ koos biogaasijaamaga Tartu Maakonnas Ilmatsalus, kus esialgu jätkub biogaasist elektri- ning soojusenergia tootmine. Aastane elektritootmise kogumaht on Ilmatsalu biojaamas ligikaudu 16 GWh. .

Infortar on 461 miljoni euro suuruse omakapitaliga investeerimisettevõte, mille tegevusvaldkonnad on laevandus, energeetika, kinnisvara, hotellindus, taksondus ja trükitööstus. Lisaks 39% osalusele AS-is Tallink Grupp kuulub ASi Infortar investeeringute portfelli ASi Eesti Gaas, ligikaudu 70 000 m² erinevaid hotelli- ja SPA kinnistuid Tallinnas ning üle 350 000 m² maad Tallinnas ja selle ümbruses.

Alexela gruppi kuuluvate ettevõtete kogukäive ulatub 500 miljoni euroni ja grupp on tööandjaks rohkem kui 1000-le inimesele üle Eesti. Alexela grupi tegevusvaldkondadeks on energeetika, tööstus ja kinnisvara. Alexela gruppi kuuluvad ettevõtted on Kiviõli Keemiatööstus, metalliettevõte Kohimo, Tiki treilereid valmistav Bestnet, kuumtsinkimise tehased Eestis Paldiskis ja Soomes Raumas, lisaks arendab Alexela LNG terminale Eestis Paldiskis ja Soomes Haminas, ühtlasi kuulub gruppi kinnisvaraarendusega tegelev OmaKoduMaja.

Jaga lugu
Logistikauudised.ee toetajad:
Tõnu TrammLogistikauudised.ee juhtTel: 52 777 80
Anu SoometsSündmuste programmijuht Tel: 5164397
Rain JüristoReklaamimüügi projektijuhtTel: 6670 077