Juunis kasvas Eesti eksport Rootsi ja Soome, kuid eksport Venemaale tegi märkimisväärse languse, sest seal vähenes nõudlus meie tekstiilitoodete vastu.
Võrreldes eelmise aasta juuliga suurenes tänavu eksport Eesti olulisematele eksportturgudele, nagu Rootsi (3%) ja Soome (8%). Soome ekspordi kasvu taga oli eelkõige metalltoodete ning masinate ja seadmete väljaveo kasv. Samal ajal vähenes eksport Lätti (4%) ja Venemaale (14%). Venemaa ekspordimahud vähenesid peamiselt tekstiilitoodete nõudluse languse tõttu.
Import Soomest, Saksamaalt ja Rootsist Eestisse suurenes, kuid import Leedust ja Poolast kahanes märgatavalt (vastavalt 12% ja 21%). Kaubagruppidest mõjutasid impordi kahanemist mehaanilised masinad, mille sissevedu vähenes aastaga 13%.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Juunis kaubavahetuse vähenemine tervikuna pidurdus, stabiliseerimist toetas mineraalsete toodete ning puittoodete väljaveo kasv, teatas majandusministeerium.
Mineraalsete toodete hulgas kasvas peamiselt põlevkiviõlide eksport Ameerika Ühendriikidesse ja Rootsi. Puittoodete väljavedu suurendas põhiliselt küttepuude müük Suurbritanniale ja Taanile.
Statistikaameti andmetel kasvasid ekspordimahud juunis võrreldes eelmise aasta sama ajaga 1% ja impordimahud langesid 1%. Kaubavahetuse puudujääk oli juunis 156,4 miljonit eurot.
Autor: aripaev. ee
Seotud lood
Kui ekspordi sihtriikide seas oli jaanuaris esikohal Rootsi, kuhu ka eksport enim suurenes, siis eksport Venemaale vähenes märkimisväärsed 53 miljonit eurot, teatas statistikaamet.
Oktoobris kasvas kaupade eksport ja import võrreldes eelmise aasta oktoobriga 5%. Kasvu panustas enim elektriseadmete ja mineraalsete toodete kaubavahetus.
Alates 1. detsembrist 2024 hakkasid kehtima liikluskindlustuse seaduse muudatused, mis laiendasid kindlustuskohustust paljudele töömasinatele. Nüüd peab ettevõte arvestama, et isegi registreerimata tõstuk või murutraktor võib vajada liikluskindlustust – sõltuvalt tema tehnilistest omadustest ja kasutusviisist.