Kirvereegel on see, et kui paigaldada lao- või tööstushoonesse uus energiatõhus LED-valgustite tehnoloogia, säästab see võrreldes vanade valgustitega umbes 2/3 energiast. Kui neile lisada aga veel ka nutikas juhtimine, saab säästa veel 2/3, nentis Arles Taal Äripäeva raadio hommikuprogrammis. Tema sõnul ei taheta või ei osata just viimasele meil erilist tähelepanu pöörata ja seda nii vanade laohoonete renoveerimisel, kui ka uute ehitamisel.
Valdmäe Töösturpark
- Mis toimub laopindade turul? Kas Stock-office populaarsus jätkub?
- Kuidas muuta olemasolev ladu kulusäästlikumaks ilma hiigelinvesteeringuid tegemata?
- Kuidas parandada Eestis tõstukijuhtide koolitusreegleid?
- Milliseid töölepingu vorme on mõistlik ladudes kasutada?
- Kuidas häid laotöötajaid leida ja motiveerida?
- Millal tõstukid ilma juhita tööle hakkavad?
Lisaks mitmed teised laomajandust muudutavad aktuaalsed teemad.
Tutvu programmiga lähemalt SIIN
Registreeru konverentsile SIIN
„Uute ladude ehitamisel mõeldakse eeskätt sellele, kuidas hoone võimalikult odavalt püsti saaks. See, kuidas ehitada nii, et see hoonet oleks hiljem ka võimalikult odav ülal pidada, on juba teisejärguline, sest tulevane rentnik maksab selle pulli niikuinii kõik kinni,“ tõdes Taal, kelle sõnul vajaks iga hoone konkreetset valguslahenduse projekti vastavalt tegelikule kasutusotstarbele.
Kulusäästmise nimel paigaldatakse heal juhul hoonetesse liikumisandurid, et tuled ei põleks kui kedagi kohal pole. Probleemid tekivad sellega siis, kui inimene teeb midagi ühe kohal peal või andurist eemal ja liikumist ei fikseerita. Selleks oleks vaja juba nutikaid kohalolekuandureid ning eraldi valgustite juhtimise ahelat, mis valgustakse rohkem just neid kohti, kus inimesed töötavad. Neid kohti, kus valgust otseselt vaja ei lähe, valgustataks aga vaid minimaalselt.
„See omakorda on aga seotud juba töö efektiivsusega. Näiteks sage probleem on vähene valgustatus peenkaupade riiulitel, kust inimesed ei leia niisama lihtsalt õigeid kaupu üles,“ tõdes Taal, kelle hinnangul peaksid tulevased rentnikud võimalikult varajases staadiumis hoone ehitamisse sekkuma, et tulemus saaks just täpselt selline, nagu ettevõttel vaja ning aitaks hiljem ka võimalikult väikeste jooksvate kuludega hakkama saada. „Väga raske on hakata uut hoonet kohe pärast rendilepingule allakirjutamist ümber ehitama.“
Taal tunnistas, et tulevikus, kui meie ladudes hakkavad peaasjalikult ringi toimetama robotid, alaneb valgustuse osatähtus kindlasti, kuid seni kuni neis töötavad inimesed, on õige valgustuse roll äärmiselt oluline nii kulude kokkuhoidu, töötervishoidu kui tööefektiivsust silmas pidades.
Arles Taal esineb samateemalise ettekandega ka 24. aprillil Valdmäe tööstuspargis toimuval Laoseis 2018 konverentsil.
Kuula saadet siit: