Veondus-laondusfirmade võlgade vähenemine on Eestis Krediidiinfo andmeil silmapaistavamaid. Samas on sektori ettevõtted teravdatud tähelepanu all krediidiga müümisel.
Maksuvõlgadega ehk riigile võlgu olevate ettevõtete arv vähenes aastaga 15%, jäädes 6 727 ettevõtteni. Maksehäiretega ehk äripartneritele võlgu olevate ettevõtte arv suurenes vaid 2%, ulatudes 4 091 ettevõtteni. Veel aasta tagasi kasvasid mõlemad näitajad hoogsalt - maksuvõlgadega ettevõtete arv 30% ja maksehäiretega ettevõtete arv 65%.
Maksehäireregistri statistika andmetel on kõigi aktiivselt tegutsevate Eesti ettevõtete (u 45 088) maksehäirete summa 2010. aasta teisel poolel 132 miljonit eurot (2,1 miljardit krooni) ning maksuvõlgade summa ligi 99 miljonit eurot (1,5 miljardit krooni). Kokku on ligi 11 000-l aktiivsel ettevõttel võlgu 231 miljoni euro (3,6 miljardi krooni) väärtuses.
Majandussektorite lõikes on maksehäiretega ettevõtete arv aastaga enim kasvanud finants- ja kindlustus- (42%) ning kutse-, teadus- ja tehnikaalase tegevuse sektoris (17%). Samas on toimunud tubli vähenemine põllumajandus- (-12%), veondus-laondus (-10%) ja tööstussektoris (-2%). Maksuvõlgadega ettevõtete arv on vähenenud kõikides majandussektorites.
Maksehäiretega ettevõtete arv kasvas ainult kolmes maakonnaas - Hiiumaal (53%), Tartumaal (7%) ja Harjumaal (6%). Maksuvõlgadega ettevõtete arv vähenes seevastu kõikides maakondades – tublimad riigisektori võlgade vähendajad olid Põlvamaa (-30%), Raplamaa (-24%) ning Läänemaa (-21%).
Kõrge krediidiriskiga ettevõtete osakaal on küll aasta jooksul vähenenud, kuid siiski vajab ligi veerand aktiivselt tegutsevatest Eesti ettevõtetest kõrgendatud tähelepanu neile krediidiga müümisel. Teatud sektorites (majutus-toitlustus, veondus-laondus ja ehitus) ulatub selliste ettevõtete osakaal üle 30 protsendi.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Äripäeva Autovedajate aastakonverentsil tegid IIZI ärikliendiüksuse juht Kaido Konsap ja analüütik Tiit Jõgi ülevaate kindlustusturu hetkeolukorra kohta. Muuhulgas arutati ka tuleviku väljakutseid keskendudes eelkõige liiklus- ja kaskokindlustuse arengutele.