Kõigis Statoili teenindusjaamades ja 1-2-3 automaatjaamades on alates 1. detsembrist 2009 müügil väävlivaba talvine diislikütus, mis tagab diiselmootorite ekspluatatsiooni kuni 33 miinuskraadi juures.
AS-i Eesti Statoil mootorikütuste tarne- ja logistikajuht Toomas Meltsas selgitas: „Miinuskraadide saabudes ei ole suvine diislikütus diiselmootorite ekspluatatsioonis sobilik, sest selle külmakindlus on vaid kuni 5 miinuskraadi. Kõigis Statoili teenindusjaamades ja 1-2-3 automaatjaamades on 1. detsembrist saadaval talvine diislikütus, mis peab vastu aga Eestis nõutava 26 miinuskraadi asemel isegi kuni 33-kraadisele külmale” ja lisas, et Statoili teenindusjaamades müüdav diislikütus on täiustatud lisaainega fortis, mis vähendab kütuse vahutamist tankimisel, puhastab kütusesüsteemi ja hoiab seal ära korrosiooni tekke.
Ekspluatatsiooniliselt ei ole kliendil võimalik talvel hanguma hakanud suvist diislikütust "parandada", tankides juurde talvist diislikütust, kuna talvine diislikütus ei suuda juba moodustunud parafiinihelbekesi lahustada. Parafiini saab lahustada vaid diislikütust soojendades – näiteks autoga sooja ruumi sõites. Talveperioodil on soovitatav pidevalt talvist diislikütust kasutada, sest kunagi ei tea täpselt, millal kütusepaak tühjaks saab või millal ilm külmaks läheb.
Näitajaks, millega iseloomustatakse diislikütuse võimet külmale vastu pidada, on hägustumispunkt ehk temperatuur, mille juures tekivad kütuses esimesed parafiinikristallid. Teiseks sarnaseks näitajaks on külmfiltri ummistumispunkt – temperatuur, mille juures on parafiinikristalle nii palju, et need ummistavad sõiduki kütusefiltri. Eestis diislikütusele esitatavaid kvaliteedinõudeid reguleeriv standard sätestab, et suvisel perioodil on lubatud Eestis müüa suvist diislikütust külmfiltri ummistumispunktiga maksimaalselt -5oC. Talvisel perioodil on lubatud müüa talvist diislikütust (DT) külmfiltri ummistumispunktiga maksimaalselt -26oC ja hägustumispunktiga -16oC. Samas lubab Vedelkütuseseadus Eestis müüa talvisel perioodil ka suvist diislikütust, kui see on tarbijale arusaadavalt tähistatud.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Eesti ettevõtlusmaastikul on viimastel aastatel ilmnenud murettekitav trend: maksuvõlgade ja pankrottide arv kasvab märgatavalt. Statistika näitab, et maksuvõlglaste arv on viimase kolme aastaga suurenenud 35% ning pankrotis ettevõtete arv koguni 48%. Sellises olukorras on oluline, et ettevõtted saaksid oma võlanõuded kiiremini ja efektiivsemalt lahendatud. Siin tulebki appi Infopanga võlaregister, mis pakub innovatiivset ja praktilist lahendust võlgnikega tegelemiseks.