Erik Puura: fossiilkütuste kiire piiramine viib Hiina ülevõimuni
Fossiilkütustest ei ole võimalik kiiresti loobuda, ent üha enam nõrgeneb naftariikide võim ja esile tõusevad maavarakad riigid, eriti Hiina, rääkis geoloog ja TalTechi teadus- ja ettevõtlusprorektor Erik Puura saates "Kestlikul kursil".
Veel paar aastat tagasi ei tahtnud rahvusringhääling, et geoloogid kasutaksid nende telestuudios sõna fosforiit, nüüd emotsionaalne arutelu siiski käib, rääkis geoloog ja TalTechi teadus- ja ettevõtlusprorektor Erik Puura saates "Kestlikul kursil".
Foto: Raul Mee
Üleminek fossiilkütustelt taastuvenergiale ei juhtu viie või kümne aastaga, vaid kestab aastakümneid, tõdes Erik Puura. “Me peame aru saama, et see ei ole miski, mis on nips ja valmis. See on hästi pikk protsess,” ütles ta.
Nafta hind tõusis veidi pärast suurimat kahepäevast langust alates 2022. aastast, kui kauplejad võtsid arvesse Iraani ja Iisraeli relvarahu ning aruande, mis viitas USA naftavarude vähenemisele.
Euroopa Liidu Nõukogu võttis 20. mail vastu 17. sanktsioonipaketi Venemaa vastu, millega lisati sanktsioneeritud varilaevastiku loetellu 189 laeva. Kokku on nüüd loetelus 342 laeva, mille suhtes kohaldatakse sadamasse sisenemise ja teenuste osutamise keeldu.
Iisraeli rünnak Iraani vastu on põhjustanud järsu naftahinna tõusu, mis võib kiiresti viia kõrgemate kuludeni ka transpordiettevõtetele ja seeläbi kogu logistikasektorile. Analüütikud hoiatavad, et diislikütuse hinnad on tõusuteel ning võib tekkida vajadus hakata lähiajal tariife ümber hindama.
Laonduse arengut suunavad mitmed megatrendid, nagu tehnoloogia areng, globaliseerumine, keskkonnasäästlikkus, rahvastiku vananemine ja väärtushinnangute muutumine. Need trendid toovad kaasa vajaduse digitaliseerimise ja automatiseerimise järele, rohetehnoloogiate integreerimise ning töötajate oskuste arendamise vastavalt muutuvatele nõudmistele.