Jooksevhindades eksporditi kaupu enam kui 1,5 miljardi ning imporditi 1,8 miljardi euro eest. Kaubavahetuse puudujääk oli 331 miljonit eurot, mis on 85 miljoni võrra suurem kui aasta varem.
Statistikaameti värsketel andmetel vähenes kaupade eksport 2024. aastal eelneva aastaga võrreldes 4% ja import 2%. Samal ajal kasvas neljandas kvartalis kaupade eksport juba 6%, viidates võimalikule pöördepunktile. Mida tänavune aasta toob?
Statistikaameti andmetel ulatus Eesti teraviljatoodang 2024. aastal 1 303 500 tonnini, mis on 9% rohkem kui eelmisel aastal. Üle poole teraviljasaagist veeti Muuga sadama kaudu Eestist välja: Hispaaniasse, Nigeeriasse jm.
Eesti ekspordi taastumine tuleb aeganõudev, kirjutab oma kommentaaris Luminor Eesti peaökonomist Lenno Uusküla. “Soome ja Rootsi kinnisvarasektori arengud on küll toetamas, kuid selles valdkonnas kiiretele langustele järgnevad tavaliselt aeglased tõusud. Meie endi hinnakonkurentsivõime on rahvusvaheliselt nõrgem kui oli varem ning ka puidu- ja metallilogistika tarneahelad ei ole meid soosimas.“
Tänapäeva ärikeskkonnas, kus kiirus, täpsus ja paindlikkus määravad edu, on logistikast saanud ettevõtte konkurentsivõime tuum. Nutikas ladu pole enam pelgalt kuluefektiivne lahendus – see on strateegiline eelis, mis aitab ettevõttel eristuda, kasvada ja kiiremini reageerida turu muutustele.