Autor: Jaana Pikalev • 19. detsember 2011
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Kolmandik tollikontrolle tõi tulemuse

Novembris korraldasid maksu- ja tolliameti tollikontrolli üksused Eesti piiridel läbi 1061 kontrolli, millest 391 olid tulemuslikud.

Maanteedel oli kokku 1799 kontrolli, mille ajal avastati 36 rikkumist, teatas amet. Kontrolliti 85 kütusekäitlejat (sh tanklad). Dokumentidega seotud rikkumisi ja mittevastavat kütust avastati 5 juhul.

Erinevaid tubaka- ja alkoholikäitlejaid kontrolliti kokku 66 korral, rikkumisi leiti 16 juhul. Novembris peeti kinni 597 634 sigaretti ja 23 133 liitrit kütust. Alkoholi peeti kinni absoluutarvestuses 42,8 liitrit.

Keeldude ja piirangutega seotud juhtumeid oli 299. Intellektuaalset omandit rikkuvat kaupa avastati 10 330 ühikut. Narkootilisi aineid peeti kinni 28,6 grammi.

Juhtumeid:1. novembril Venemaalt saabunud Pihkva-Tallinna reisibuss käivitas üle piiri sõites kiirgusalarmi. Täiendaval kontrollimisel leiti ühe naiskodaniku isiklike asjade seast ka kiirguse allikas – vana lennuki kõrgusemõõtja, mis näitas radiatsiooni tasemeks 22,0 mikroSv/h. Kõrgusemõõtja konfiskeeriti ja anti üle päästeameti keemiatalitusele. 

4. novembril tahtis Tallinna Vanasadamas laeva Nordlandia pardale suundunud eestlasest mees kaasa viia kilekottidesse pakitud 187 kahte eri nimetust tablette. Ravimiameti loa puudumise tõttu jäi ta neist paraku ilma. Edasi tegeleb asjaga MTA uurimisosakond.

8. novembril pidasid Lääne maksu-tollikeskuse töötajad Pärnus Ehitajate teel kinni sõiduauto BMW. Kahtlust äratanud sõiduki suunati täiendavale uurimisele. Konvoeerimisel proovis aga autos olnud mees vabaneda esiistme all olnud pakist. Kinni teibitud pakendist leiti 1387 grammi Extasy testile reageerinud tablette. Samuti avastati auto istme alt plekist kommikarp, milles 49 grammi valget pulbrit. Kiirtest reageeris opiaadile/amfetamiinile. Edasi tegeleb asjaga MTA uurimisosakond.

Novembris olid kasutatud autoakud kuum kaup

Erinevatel päevadel ja erinevates kogustes püüti neid vägisi Eestisse tuua. Tallinna Vanasadamas proovis lätlasest meesterahvas 9. novembril kaubikuga üle piiri tuua 32 akut. Pabereid tal ei olnud ja akud võeti hoiule. Akudega tegeleb edasi MTA uurimisosakond.

Järgmisel päeval tuli Narvas Venemaalt Eestisse mööda jalakäijate liiklusriba mees, kes deklareeris kaasas olevana 40 sigaretti. Mehe ja tema pagasi läbivaatusel selgus, et veel oli ta kaasa võtnud 274 Vene maksumärkidega sigaretti, mille oli peitnud sülearvuti sisse.

Suurem kogus ja suurem auto – nii võiks öelda 13. novembril Koidula tollipunktis peatatud Volvo auto ja haagise kohta. Täiendava kontrolli ajal leidsid tollitöötajad veoki salongi kerekonstruktsioonidesse, mootori õhupuhastaja õhuvõtu torusse ja tagavararattasse peidetult 34 000 Venemaa maksumärkidega sigaretti.

15. novembril üritas Tallinna Vanasadamas taas Leedust pärit mees kasutatud autoakusid kaasa tuua. VW kaubikusse oli ta tõstnud 38 akut. Toll pidas need paraku kinni, sest paberid selle kauba toomiseks puudusid. Needki akud on MTA uurimisosakonna edasise töö aluseks.

Salasigaretid Venemaa piiril

Koidula tollipunktis avastasid tollitöötajad 17. novembril Venemaalt saabunud veoautos 15 760 sigaretti. Peidetud olid need kaubaruumi tugedesse ja haagise põhja alla tööriistakasti.

19. novembril avastasid Narva tollitöötajad 47 360 deklareerimata sigaretti sõiduautost Peugeot 607. Röntgenseade näitas, et autosse oli tehtud topeltsein tagumise istme seljatoe taha. Seal paikneski spetsiaalselt salakaubaveoks ehitatud peidik.

20. novembril saabus Narva tollipunkti sõiduauto, mille juht ei soovinud tollile midagi deklareerida. Täpsemal läbivaatusel leiti aga autost 3 kohvrit 12-le inimesele mõeldud söögiriistade komplektiga, lisaks veel 2 kasti Madonna portselani sööginõude komplektiga, iga komplekt mõeldud 6 inimesele, samuti muid nõusid, klaase ja karahvin Versace kaubamärgiga. Mehe sõnul ostnud ta need nõud Venemaalt oma tuttavatele, kuid tal puudusid ostu tõendavad dokumendid. Tollil oli kahtlus, et tegu on intellektuaalset omandit rikkuva kaubaga, seepärast peeti kaup kinni ja suunati eksperthinnangu saamiseks ning hinna määramiseks. Mehelt endalt leiti aga ka üsna suures summas - üle 6127 euro – sularaha.

26. novembril oli jälle akude päev. Tallinna Vanasadamas tabati neid suisa 2 saadetist. Lõunaselt laevalt maha sõitnud autost leidsid tollitöötajad 44 kasutatud autoakut ja õhtul randunud laevalt saadi kätte veelgi suurem kogus – 103 akut. Kummalgi korral polnud vajalikke dokumente esitada ja akud võeti hoiule. Asjaga tegeleb edasi MTA uurimisosakond.

Jaga lugu
Logistikauudised.ee toetajad:
Tõnu TrammLogistikauudised.ee juhtTel: 52 777 80
Anu SoometsSündmuste programmijuht Tel: 5164397
Rain JüristoReklaamimüügi projektijuhtTel: 6670 077