Pilootide kõrged palgad on SASis käärivas kriisis üks kesksetest teemadest. Ettevõtte tegevjuht Mats Janssoni sõnul on tegemist ajaloo jäänukitega ning tahab kärpida kõikide tasusid viiendiku võrra.
Rootsi majandusleht Dagens Industri käsutuses on info, kui palju lennufirma piloodid tegelikult teenivad. Keskmine palk SASi piloodil on kuus 95 000 Rootsi ehk umbes 145 000 krooni.
"See on ellujäämise küsimus," kommenteeris Jansson 10-20% ulatuva palgakärpe vajadust. Palkade kärpimine on osa lennufirma uuest, kolm miljardit krooni säästvast kokkuhoiukavast.
Jansson soovib iga hinnaga kollektiivlepingutega palgatasemed turuolukorraga vastavusse viia.
Pilootide kõrgeim baaspalk on lennufirmas 48 000 Rootsi ehk ligi 75 000 Eesti krooni, seda teenivad enamus pilootidest. Samas ei ole rootslaste palgad kõige kõrgemad, Taani kolleegide baastasud algavad ligi kolm korda kõrgemalt tasemelt, Norra kolleegid teenivad ca 200 000 Eesti krooni kuus.
Stjuuardid ja muu teenindav meeskond teenib ca 45 000 Eesti krooni, boonustega, kuus. Taanis ja Norras vastavalt ligi korda rohkem.
Sören Forest, SASi pilootide ametiühingu juhi hinnangul ei teeni lennufirma piloodid turu keskmisest enam.
"Oleme nõus, et SASil on probleem ja oleme valmis seda diskussiooni korras arutama. Samas ei ole me nõus, et meie palgad on ainus probleem."
Tema hinnangul ei ole SASi juhtkond suutnud kasvavate kuludega juba aastaid toime tulla.
Seotud lood
49% ulatuses Estonian Airi omanik SAS teenis poolaastaga 35,5 mlrd Eesti kroonise käibe juures ligi 2,7 mlrd krooni puhaskahjumit. Käive vähenes 12,1% võrra.
Täna poolaastakahjumist teatanud SAS plaanib koondada veel kuni 1500 töökohta.
Kõik ettevõtted, mis tegelevad kaupade ladustamise, transportimise või töötlemisega, teavad hästi, et tõstuki ostmine on üks väga oluline investeering. Õige tõstuki valimine võib aidata tõsta töö efektiivsust, parandada töövoogu ning suurendada tööohutust. Selles artiklis kaalume läbi, milliseid tegureid tuleks arvesse võtta, et teha teadlik otsus tõstuki soetamisel. Samuti vaatame, mida näitab trend ja mida võiks tuua tulevik.