Autor: Logistikauudised.ee • 24. mai 2019

Eesti Gaasi LNG punkerlaev sai kiilu

Hollandi laevatootja Damen Hiina Yichangi tehases algas piduliku kiiluüritusega Eesti Gaasi LNG punkerlaeva laevakorpuse kokkupanek. Laev valmib aasta pärast ja jõuab Soome lahele järgmise aasta teises pooles.
Pidulik kiiluüritus Hiinas.
Autor: Eesti Gaas

Eesti Gaasi juhatuse liikme Kalev Reiljani sõnul on sisuliselt tegemist LNG terminaliga. “Kui tavaliselt sõidavad laevad terminali juurde, siis antud juhul on tegemist liikuva, mobiilse terminaliga, mis sõidab ise klientide juurde,” märkis Reiljan.

“Maailmas on sarnaseid laevu vaid viis, Eesti Gaasi oma saab olema kuues, Läänemere põhja- ja idaosas ainus. Lisaks Eesti ja Soome sadamatele plaanime teenindada ka Läti sadamaid,” tähendas Reiljan.

Eesti Gaasi punkerlaeva esimesed detailid lõigati 8 mm paksusest metallplaadist laeva masinaruumi ja tankitrümmi vaheseinaks kaks kuud tagasi. Laevakorpuse kokkupanek kestab käesoleva aasta lõpuni. Praeguste plaanide kohaselt toimub LNG tankide installeerimine novembris ja laeva vette laskmine järgmise aasta märtsis. Peale merekatsetusi on laev 2020. aasta suvel valmis Eestisse saabuma ning hakkab sügisest teenindama LNG kliente Läänemerel.

LNG punkerlaeva teeninduspiirkonnaks kujuneb Läänemere põhja- ja idapoolsem osa, eelkõige Soome laht. LNG laev on võimeline punkerdama nii avamerel kui sadamates tankereid, kauba-, teenindus-, reisi- ja teenistuslaevasid, selle mahutid võimaldavad tarnida klientidele ühekorraga kuni 6000m3 veeldatud maagaasi (-163°).

Ligi saja meetri pikkuse LNG punkerlaeva ehitab Hollandi firma Damen. Laev valmib järgides äärmiselt kõrgeid ohutusnõuded, paljud juhtimissüsteemid dubleeritakse. Punkerlaev hakkab vastama jääklassile 1A ning teenindama kliente aastaringselt.

LNG laeva ehitust finantseerib Infortar ning kaasrahastab Euroopa Liit. Eesti Gaas on sõlminud Infortariga pikaajalise lepingu laeva opereerimiseks ning Tallinkiga tehniliseks toeks ja mehitamiseks.

TASUB TEADA

Eesti Gaasi LNG punkerlaeva peamised näitajad:

Mahutavus – 6000 m3

Kandejõud – 3300 tonni

Pikkus – 99,8 meetrit

Laius – 18,6 meetrit

Kiirus – 13,4 sõlme

Valmimisaeg – 2020

Allikas: Eesti Gaas

LNG ehk veeldatud maagaas on väga kõrge energiasisaldusega ja selle kasutamiseks ei ole vajalik maagaasivõrgu olemasolu. LNG-d kasutatakse energiatootmises, maismaa- ja meretranspordis. Tegemist on keskkonnasäästliku kütuseliigiga, mis võimaldab oluliselt vähendada CO2, NOx, SOx sisaldust heitgaasis ning see ei tooda praktiliselt üldse tahmaosakesi.

Eesti Gaas tarnib klientidele maagaasi nii torugaasi, surumaagaasi (CNG) kui veeldatud maagaasina (LNG). Lisaks müüb ettevõte elektrit nii kodu- kui äriklientidele ning arendab erinevaid energiatootmislahendusi. Eesti Gaasil on 50 000 klienti ja 240 töötajat.

Damen Shipyards Group’i kuulub 36 laevaehitus- ja remonditehast, kus töötab üle 12 000 inimese. Damen on ehitanud üle 6500 laeva enam kui sajasse riiki, aastas annab ettevõte klientidele üle keskmiselt 175 laeva.

Jaga lugu
Logistikauudised.ee toetajad:
Tõnu TrammLogistikauudised.ee juhtTel: 52 777 80
Anu SoometsSündmuste programmijuht Tel: 5164397
Rain JüristoReklaamimüügi projektijuhtTel: 6670 077