Hiina laevandusettevõte Cosco Shipping Holdings tegi ettepaneku konteinervedusid korraldava Orient Overseasi ülevõtmiseks – tehingu teostumisel saaks Coscost suuruselt maailma kolmas laevandusettevõte.
Cosco pakkus Orientis 69protsendilist osalust omavale Tung Chee-Hwa perekonnale nende ettevõtte eest 6,3 miljardit naela. See tähendaks, et iga Orienti aktsionär saaks 78,67 dollarit aktsia kohta ehk 31 protsenti rohkem võrreldes praeguse turuhinnaga.
Orienti omanikud on müügiga nõus ning nüüd peab selle heaks kiitma veel Hiina konkurentsiamet.
Orienti aktsia tõusis uudise peale 25 protsenti, mis on ühtlasi suurimaks tõusuks kaheksa aasta jooksul Hong Kongi börsil. Cosco aktsia kerkis seejuures 8,1 protsenti.
Artikkel jätkub pärast reklaami
„Tegemist on mõlema poole jaoks sobiva tehinguga,“ ütles laevanduskonsultatsioonidega tegeleva büroo direktor Han Ning Bloombergile. „Cosco saab kasu Orienti kohalolekust Austraalias ja USAs ning ülevõetava ettevõtte efektiivsusest.“
Coscol on praegu 8,4 protsenti turuosast, samas kui Orienti käes on 3,2protsendiline turuosa.
Ühinemise eelselt asus kolmandal kohal Hapag-Lloyd, samas kui maailma suurimaks laevandusettevõtteks on taanlaste Maersk. Esikolmikusse kuulub veel ka Mediterraen Shipping Company ning neljandale kohale jääb ühinemise-eelsetel andmetel prantslaste CMA CGM Group.
Seotud lood
Laonduses toimuvad muutused ei käi ammu väikeste sammudega, vaid areng on hoogne ja igapäevane. Kui veel hiljuti tähendas automatiseerimine peamiselt roboteid, siis nüüd räägitakse üha enam sellest, kuidas kogu ladu tervikuna targemaks muuta. Tehisintellekt, andmepõhine juhtimine ja väiksemad, kliendile lähemal asuvad laokeskused on suund, kuhu ollakse teel.