SEB analüütiku Ruta Arumäe sõnul püsib Eesti inflatsioon nulli lähedal, deflatsioon võiks tulla juhul, kui maailmas toimuks mingil põhjusel märgatav nafta hinna langus.
Tarbijahinnaindeks tõusis märtsis võrreldes eelmise kuuga 0,3% ja võrreldes eelmise aastaga 0,2%.
Järgneb Ruta Arumäe kommentaar:Nagu ka eelmisel kuul prognoositud sai, langes märtsis inflatsioon nullilähedaseks, seega olid arengud igati ootuspärased. Ka lähikuudeks prognoosime nullilähedase inflatsiooni jätkumist. Deflatsiooni langemist me endiselt ei prognoosi, kuigi juhuslikud kõikumised mõnes kuus ka väikesele miinuspoolele ei ole välistatud, sest liikumine käib ikkagi nulli ümbruses ja elektrihinnad kõiguvad päris ulatuslikult. Elektrihindade alanemine uute ülekandevõimsuste valmimise tagajärjel märtsis on märgatavalt alandanud elektri hinda, aastaga 7,2% ning veebruariga võrreldes 1,2%.
Hetkel on soodne energiahindade seis ka maailmaturul ning see hoiabki inflatsiooni olematuna. Deflatsioon võiks tulla juhul, kui toimuks mingil põhjusel maailmas märgatav nafta hinna langus. Hetkel püsivad naftahinnad stabiilsed ning ootused on, et see selliselt ka jätkub. Madalale inflatsioonile aitab kaasa ka euro kursi kallinemine.
Hinnatõus on pidurdunud praktiliselt kõikide kaubagruppide osas, kuuga toimunud hinnamuut on kõigi osas nullilähedane. Kui riiete hooajalised kõikumised välja arvata.
Autor: aripaev. ee
Seotud lood
Mitmed strateegid ja naftakauplejad usuvad, et talveks tõuseb naftabarreli hind 100 dollarini, mis tähendab praeguselt tasemelt üle 20 protsendi tõusu.
Nafta hinnad on maailmaturul langenud nelja aasta põhja, kuid mõnede analüütikute arvates võib see kukkuda veel 40 protsenti 40 dollari lähedale.
Tänapäeva ärikeskkonnas, kus kiirus, täpsus ja paindlikkus määravad edu, on logistikast saanud ettevõtte konkurentsivõime tuum. Nutikas ladu pole enam pelgalt kuluefektiivne lahendus – see on strateegiline eelis, mis aitab ettevõttel eristuda, kasvada ja kiiremini reageerida turu muutustele.