Autor: Heija-Liis Ristikivi • 6. märts 2017
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

TTÜ ja Maanteeamet asuvad ühiselt välja töötama päikesepaneelidega teekatendit

Foto: Erik Prozes
Tallinna Tehnikaülikool alustab koostöös Maanteeametiga päikesepaneelidega varustatud teekatendi väljatöötamist. Teadusprojekti „Nordic e-Pavement“ suurim väljakutse on leida Põhjamaade kliimasse sobivaimad taastuvenergiat tootvad teekatendi lahendused, selgub TTÜ ja Maanteeameti pressiteatest.

Koostöös arendatakse välja kaks e-katendi demopaneeli koos energiasalvesti ja elektrit tarbiva rakendusega, milleks võib olla valgusfoor, LED-tänavavalgusti, valgustatud liiklusmärk vms. Projekti raames valminud päikesepaneelidega e-katendi näidis paigaldatakse TTÜ Mektory maja ette selle aasta sügiseks. Projektis osalevad teedeehituse, materjali- ja energeetikateadlased ning üliõpilased.

Maanteeameti teede arengu ja investeeringute osakonna juhtivinseneri Taavi Tõntsi sõnul on eesmärk anda teemaale kui olemasolevale ressursile tulevikus mitmekülgsem otstarve. „Taristu tarbeks taastuvenergiat tootvaid teekatendi lahendusi on erinevates riikides juba arendatud, näiteks Prantsusmaal, Hollandis või USAs, samas puuduvad seni Põhjamaade oludega kohandatud lahendused,“ lisas Tõnts.

Ain Kendra TTÜ teedeehituse ja geodeesia uurimisrühmast toob esile koostöövõimalusi: „Alanud arendustöö integreerib erinevaid insenerivaldkondi ja on suurepärane võimalus tutvustada üliõpilastele uusi arengusuundi teedeehituses. Taastuvenergiat tootvatel teekatenditel on suur potentsiaal võrreldes seniste monofunktsioonlahendustega.“

Maanteeamet kutsub abituriente juba sel sügisel valima õppimiseks teedeehituse eriala, kuna lähitulevikus on oodata palju suuri tee-ehitusprojekte. Koos teede arendusega muutub ka liikluskeskkond üha kaasaegsemaks ja IT-ga integreerituks. Tulevikutehnoloogiaid silmas pidades püütakse juba varakult tulevasi insenere koos TTÜga ette valmistada.

Tehnikaülikoolist on projekti kaasatud Mektory, inseneriteaduskonna ehituse ja arhitektuuri instituudi teedeehituse ja geodeesia uurimisrühm, materjali- ja keskkonnatehnoloogia instituudi polümeeride- ja tekstiilitehnoloogia teaduslabor ning keemiliste kiletehnoloogiate teaduslabor. Lisaks osaleb projektis ka Tallinna Tehnikakõrgkool.

Liitu Logistikauudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Logistikauudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Tõnu TrammLogistikauudised.ee juhtTel: 52 777 80
Anu SoometsSündmuste programmijuht Tel: 5164397
Rain JüristoReklaamimüügi projektijuhtTel: 6670 077