Lisandväärtus veonduses kukub

Statistikaameti andmetel vähenes esimeses kvartalis veonduse ja laonduse sektoris loodav lisandväärtus aastaga 10,9%, mis on viis kvartalit kestnud langustrendis väikseim kukkumine.

Statistikaamet avaldas täpsustatud Eesti sisemajanduse koguprodukti (SKP) esimese kvartali andmed, mille järgi kahanes SKP võrreldes eelmise aasta esimese kvartaliga 1,4%. Sarnaselt eelmise nelja kvartaliga oli statistikaameti andmetel esimeses kvartalis majanduskasvu suurim pidurdaja veonduse tegevusalal loodud lisandväärtuse vähenemine. Veonduse tegevusala langust mõjutas enim laondust ja veondust abistavate tegevusalade kahanemine.

Lisandväärtuse vähenemistrend on veonduse tegevusalal siiski pidurdumas. Kui tänavu esimeses kvartalis oli vähenemine 10,9%, siis veel neljandas kvartalis vähenes sektori lisandväärtus 26,6% ja eelmisel aastal kokku 19,3%.

Swedpanga peaökonomist Tõnu Mertsina ütles majanduslanguse numbreid kommenteerides, et transpordisektori languse taga on peamiselt transiidi vähenemisest tingitud transpordi- ja laondusteenuse vähenemine. Huvitava faktina märkis ta aga, et laondust ja veondust abistavate tegevusalade kasum kasvas aastases võrdluses ligikaudu 7%. Siiski usub ta, et transpordisektor jätkab sel aastal negatiivselt panustamist majanduskasvu.

Kuu aega tagasi, pärast esialgse esimese kvartali SKP languse avaldamist, kinnitasid Eesti suurimad ekspedeerimis- ja laologistikafirmad, et nende esimese kvartali tulemused on olnud paremad kui aasta varem. Statistikaameti majandus- ja keskkonnastatistika osakonna juhtivstatistik-metoodik Annika Laarmaa ütles, et kui ettevõtted vaatavad oma kvartalitulemusi, siis enamasti nad tuginevad kauba- või reisijateveomahu või müüginäitajatele. SKP aga räägib lisandväärtusest. „Lisandväärtus on tootmisprotsessis kaupadele ja teenustele lisandunud väärtus. Teisiti öeldes: lisandväärtus leitakse toodangu ning selle toodangu tootmiseks kasutatud kaupade ja teenuste vahena,“ selgitas ta.

SKP kujunemise kohta saab põhjalikumalt lugeda SIIT.

Lisandväärtuse muutus voenduse ja laodnuse sektoris võrreldes eelmise aasta sama perioodiga
PerioodMuutusVäärtus jooksevhindades, mln euro
I kvartal 201215,7%306,33
II kvartal 20124,9%321,2
III kvartal 201211,2%308,27
IV kvartal 201222,8%308,14
I-IV kvartal 201213,2%1243,94
I kvartal 2013-14,8%316,8
II kvartal 2013-16,6%297,62
III kvartal 2013-19,9%277,03
IV kvartal 2013-26,6%268,85
I-IV kvartal 2013-19,3%1160,3
I kvartal 2014-10,9%271,08
Allikas: Statistikaamet

Osale arutelus

  • Tanel Raig

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Logistikauudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Tööriistad

=
=
=
=
Transpordiliik:
Kui kaup on pakitud alustele, täitke ära aluste lahtrid. Kui kaup ei ole pakitud alustele, täitke ära kauba kirjelduse lahtrid.
Mahukaalu arvutamisel on võetud aluseks:
Autotranspordis 1 m³ = 333 kg.
Lennutranspordis 1 m³ = 167 kg.
Mahukaal: kg
Maht:

NASDAQ OMX Tallinna, Riia ja Vilniuse börsiinfo 15 minutilise viivitusega.

Valuuta Tähis Kurss +/- %
Austraalia dollar AUD 1,59 -0.010701
Bulgaaria leev BGN 1,96 0
Filipiinide peeso PHP 64,22 0.190345
Hiina jüaan CNY 7,75 0.15898
Hongkongi dollar HKD 9,68 -0.019629
Horvaatia kuna HRK 7,43 0.129373
Iisraeli seekel ILS 4,33 -0.161409
India ruupia INR 80,69 0.27849
Indoneesia ruupia IDR 16990,00 0.188701
Islandi kroon ISK 121,77 0.141447
Jaapani jeen JPY 132,26 -0.075554
Kanada dollar CAD 1,56 -0.010287
LAV rand ZAR 14,88 -0.110738
Lõuna-Korea vonn KRW 1323,40 0.227203
Malaysia ringgit MYR 4,80 0.236159
Mehhiko peeso MXN 22,29 0.191446
Norra kroon NOK 9,60 0.174817
Poola slott PLN 4,16 -0.11516
Rootsi kroon SEK 10,42 -0.284244
Rubla RUB 76,76 0.22326
Rumeenia leu RON 4,66 0.002145
Singapuri dollar SGD 1,62 0.012361
Suurbritannia nael GBP 0,87 -0.046191
Šveitsi frank CHF 1,19 0.098614
Taani kroon DKK 7,45 -0.003894
Tai baht THB 38,51 0.260348
Tšehhi kroon CZK 25,29 -0.035568
Türgi liir TRY 5,06 0.203875
Ukraina grivna UAH 32,31 -0.250366
Ungari forint HUF 310,51 -0.041849
USA dollar USD 1,23 -0.014597
Uus-Meremaa dollar NZD 1,68 0.051279
Valgevene rubla BRL 4,22 -0.026041
Valgevene rubla BYN 24224,00 0.231711

Valdkonna töökuulutused

KMV otsib VEOKORRALDAJAT Soome/Skandinaavia suunal

M-Partner HR OÜ

20. aprill 2018

Post11 otsib LAOJUHTI

Tammiste Personalibüroo OÜ

23. aprill 2018

Greencarrier otsib LENNUTRANSPORDITEENUSTE JUHTI

M-Partner HR OÜ

29. aprill 2018