Lisandväärtus veonduses kukub

Statistikaameti andmetel vähenes esimeses kvartalis veonduse ja laonduse sektoris loodav lisandväärtus aastaga 10,9%, mis on viis kvartalit kestnud langustrendis väikseim kukkumine.

Statistikaamet avaldas täpsustatud Eesti sisemajanduse koguprodukti (SKP) esimese kvartali andmed, mille järgi kahanes SKP võrreldes eelmise aasta esimese kvartaliga 1,4%. Sarnaselt eelmise nelja kvartaliga oli statistikaameti andmetel esimeses kvartalis majanduskasvu suurim pidurdaja veonduse tegevusalal loodud lisandväärtuse vähenemine. Veonduse tegevusala langust mõjutas enim laondust ja veondust abistavate tegevusalade kahanemine.

Lisandväärtuse vähenemistrend on veonduse tegevusalal siiski pidurdumas. Kui tänavu esimeses kvartalis oli vähenemine 10,9%, siis veel neljandas kvartalis vähenes sektori lisandväärtus 26,6% ja eelmisel aastal kokku 19,3%.

Swedpanga peaökonomist Tõnu Mertsina ütles majanduslanguse numbreid kommenteerides, et transpordisektori languse taga on peamiselt transiidi vähenemisest tingitud transpordi- ja laondusteenuse vähenemine. Huvitava faktina märkis ta aga, et laondust ja veondust abistavate tegevusalade kasum kasvas aastases võrdluses ligikaudu 7%. Siiski usub ta, et transpordisektor jätkab sel aastal negatiivselt panustamist majanduskasvu.

Kuu aega tagasi, pärast esialgse esimese kvartali SKP languse avaldamist, kinnitasid Eesti suurimad ekspedeerimis- ja laologistikafirmad, et nende esimese kvartali tulemused on olnud paremad kui aasta varem. Statistikaameti majandus- ja keskkonnastatistika osakonna juhtivstatistik-metoodik Annika Laarmaa ütles, et kui ettevõtted vaatavad oma kvartalitulemusi, siis enamasti nad tuginevad kauba- või reisijateveomahu või müüginäitajatele. SKP aga räägib lisandväärtusest. „Lisandväärtus on tootmisprotsessis kaupadele ja teenustele lisandunud väärtus. Teisiti öeldes: lisandväärtus leitakse toodangu ning selle toodangu tootmiseks kasutatud kaupade ja teenuste vahena,“ selgitas ta.

SKP kujunemise kohta saab põhjalikumalt lugeda SIIT.

Lisandväärtuse muutus voenduse ja laodnuse sektoris võrreldes eelmise aasta sama perioodiga
PerioodMuutusVäärtus jooksevhindades, mln euro
I kvartal 201215,7%306,33
II kvartal 20124,9%321,2
III kvartal 201211,2%308,27
IV kvartal 201222,8%308,14
I-IV kvartal 201213,2%1243,94
I kvartal 2013-14,8%316,8
II kvartal 2013-16,6%297,62
III kvartal 2013-19,9%277,03
IV kvartal 2013-26,6%268,85
I-IV kvartal 2013-19,3%1160,3
I kvartal 2014-10,9%271,08
Allikas: Statistikaamet

Osale arutelus

  • Tanel Raig

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Logistikauudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Tööriistad

=
=
=
=
Transpordiliik:
Kui kaup on pakitud alustele, täitke ära aluste lahtrid. Kui kaup ei ole pakitud alustele, täitke ära kauba kirjelduse lahtrid.
Mahukaalu arvutamisel on võetud aluseks:
Autotranspordis 1 m³ = 333 kg.
Lennutranspordis 1 m³ = 167 kg.
Mahukaal: kg
Maht:

NASDAQ OMX Tallinna, Riia ja Vilniuse börsiinfo 15 minutilise viivitusega.

Valuuta Tähis Kurss +/- %
Austraalia dollar AUD 1,62 -0.0185139
Brasiilia reaal BRL 4,31 0.0069602
Bulgaaria leev BGN 1,95 -0.0409103
Filipiinide peeso PHP 62,28 -0.0176591
Hiina jüaan CNY 8,00 -0.0175061
Hongkongi dollar HKD 9,07 -0.014335
Horvaatia kuna HRK 7,41 -0.0175382
Iisraeli seekel ILS 4,21 -0.0118737
India ruupia INR 85,00 -0.0164677
Indoneesia ruupia IDR 17582,13 -0.0172873
Islandi kroon ISK 136,35 -0.043985
Jaapani jeen JPY 129,94 0.0230929
Kanada dollar CAD 1,50 0.0133636
LAV rand ZAR 16,38 0.0268619
Lõuna-Korea vonn KRW 1298,32 -0.1084841
Malaysia ringgit MYR 4,80 -0.0166511
Mehhiko peeso MXN 21,70 -0.0253443
Norra kroon NOK 9,42 -0.0434958
Poola slott PLN 4,28 -0.014003
Rootsi kroon SEK 10,31 0.0368789
Rumeenia leu RON 4,66 -0.0193034
Singapuri dollar SGD 1,59 -0.0691346
Suurbritannia nael GBP 0,88 -0.022792
Šveitsi frank CHF 1,15 -0.0697837
Taani kroon DKK 7,46 -0.0241303
Tai baht THB 37,61 0.0444278
Tšehhi kroon CZK 25,81 0.0426373
Türgi liir TRY 6,58 0.1566683
Ukraina grivna UAH 32,31 -0.0173311
Ungari forint HUF 321,49 -0.0373123
USA dollar USD 1,16 -0.0172816
Uus-Meremaa dollar NZD 1,76 0.0284592
Valgevene rubla BYN 2,43 0
Vene rubla RUB 75,59 -0.0457501

Valdkonna töökuulutused