Lisandväärtus veonduses kukub

Statistikaameti andmetel vähenes esimeses kvartalis veonduse ja laonduse sektoris loodav lisandväärtus aastaga 10,9%, mis on viis kvartalit kestnud langustrendis väikseim kukkumine.

Statistikaamet avaldas täpsustatud Eesti sisemajanduse koguprodukti (SKP) esimese kvartali andmed, mille järgi kahanes SKP võrreldes eelmise aasta esimese kvartaliga 1,4%. Sarnaselt eelmise nelja kvartaliga oli statistikaameti andmetel esimeses kvartalis majanduskasvu suurim pidurdaja veonduse tegevusalal loodud lisandväärtuse vähenemine. Veonduse tegevusala langust mõjutas enim laondust ja veondust abistavate tegevusalade kahanemine.

Lisandväärtuse vähenemistrend on veonduse tegevusalal siiski pidurdumas. Kui tänavu esimeses kvartalis oli vähenemine 10,9%, siis veel neljandas kvartalis vähenes sektori lisandväärtus 26,6% ja eelmisel aastal kokku 19,3%.

Swedpanga peaökonomist Tõnu Mertsina ütles majanduslanguse numbreid kommenteerides, et transpordisektori languse taga on peamiselt transiidi vähenemisest tingitud transpordi- ja laondusteenuse vähenemine. Huvitava faktina märkis ta aga, et laondust ja veondust abistavate tegevusalade kasum kasvas aastases võrdluses ligikaudu 7%. Siiski usub ta, et transpordisektor jätkab sel aastal negatiivselt panustamist majanduskasvu.

Kuu aega tagasi, pärast esialgse esimese kvartali SKP languse avaldamist, kinnitasid Eesti suurimad ekspedeerimis- ja laologistikafirmad, et nende esimese kvartali tulemused on olnud paremad kui aasta varem. Statistikaameti majandus- ja keskkonnastatistika osakonna juhtivstatistik-metoodik Annika Laarmaa ütles, et kui ettevõtted vaatavad oma kvartalitulemusi, siis enamasti nad tuginevad kauba- või reisijateveomahu või müüginäitajatele. SKP aga räägib lisandväärtusest. „Lisandväärtus on tootmisprotsessis kaupadele ja teenustele lisandunud väärtus. Teisiti öeldes: lisandväärtus leitakse toodangu ning selle toodangu tootmiseks kasutatud kaupade ja teenuste vahena,“ selgitas ta.

SKP kujunemise kohta saab põhjalikumalt lugeda SIIT.

Lisandväärtuse muutus voenduse ja laodnuse sektoris võrreldes eelmise aasta sama perioodiga
PerioodMuutusVäärtus jooksevhindades, mln euro
I kvartal 201215,7%306,33
II kvartal 20124,9%321,2
III kvartal 201211,2%308,27
IV kvartal 201222,8%308,14
I-IV kvartal 201213,2%1243,94
I kvartal 2013-14,8%316,8
II kvartal 2013-16,6%297,62
III kvartal 2013-19,9%277,03
IV kvartal 2013-26,6%268,85
I-IV kvartal 2013-19,3%1160,3
I kvartal 2014-10,9%271,08
Allikas: Statistikaamet

Osale arutelus

  • Tanel Raig

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Logistikauudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Tööriistad

=
=
=
=
Transpordiliik:
Kui kaup on pakitud alustele, täitke ära aluste lahtrid. Kui kaup ei ole pakitud alustele, täitke ära kauba kirjelduse lahtrid.
Mahukaalu arvutamisel on võetud aluseks:
Autotranspordis 1 m³ = 333 kg.
Lennutranspordis 1 m³ = 167 kg.
Mahukaal: kg
Maht:

NASDAQ OMX Tallinna, Riia ja Vilniuse börsiinfo 15 minutilise viivitusega.

Valuuta Tähis Kurss +/- %
Austraalia dollar AUD 1,58 0.0633834
Brasiilia reaal BRL 4,47 -0.0558772
Bulgaaria leev BGN 1,96 0
Filipiinide peeso PHP 62,14 -0.1734996
Hiina jüaan CNY 7,80 -0.1548582
Hongkongi dollar HKD 9,11 -0.3988809
Horvaatia kuna HRK 7,39 0.0649887
Iisraeli seekel ILS 4,23 -0.1157626
India ruupia INR 79,68 -0.1203445
Indoneesia ruupia IDR 16719,84 -0.1690336
Islandi kroon ISK 124,20 0
Jaapani jeen JPY 130,93 -0.5091185
Kanada dollar CAD 1,54 0.0455255
LAV rand ZAR 15,50 0.2095297
Lõuna-Korea vonn KRW 1315,67 0.2186167
Malaysia ringgit MYR 4,71 -0.1208575
Mehhiko peeso MXN 22,04 0.0849112
Norra kroon NOK 9,50 0.0042088
Poola slott PLN 4,31 0.2303933
Rootsi kroon SEK 10,31 0.0679262
Rumeenia leu RON 4,65 0.1248171
Singapuri dollar SGD 1,59 -0.194846
Suurbritannia nael GBP 0,89 0.2925293
Šveitsi frank CHF 1,16 -0.4974698
Taani kroon DKK 7,45 -0.0174422
Tai baht THB 38,71 -0.3090306
Tšehhi kroon CZK 25,84 -0.007739
Türgi liir TRY 5,60 0.0178536
Ukraina grivna UAH 30,53 -0.2675841
Ungari forint HUF 323,67 0.0432726
USA dollar USD 1,16 -0.4116991
Uus-Meremaa dollar NZD 1,72 -0.1338454
Valgevene rubla BYN 2,31 0.0911379
Vene rubla RUB 73,28 0.3860343

Valdkonna töökuulutused