Transpordisektor töötab tühikäigul. Majanduse pidur viis kvartalit järjest

Tänavu I kvartalis langusesse jõudnud Eesti sisemajanduse koguprodukti (SKP) suurimate pidurdajate hulka kuulub viiendat kvartalit järjest transpordisektor.

Eesti SKP vähenes tänavu I kvartalis esialgsetel andmetel 1,9% võrreldes aastataguse perioodiga. Enim pidurdasid majandustegevust transpordi, kinnisvara ja energeetika tegevusalad.

Veonduse ja laonduse tegevusalal loodav lisandväärtus on olnud languses 2013. aasta I kvartalist. Kui 2012. aastal kasvas sektoris loodav lisandväärtus 13,2% olles kokku 1243,94 miljonit eurot, siis eelmisel aastal oli sektori lisandväärtuses 19,3%-line langus (loodud lisandväärtus 1160,3 miljonit eurot). Sealjuures kiirenes sektori lisaväärtuse langus iga kvartaliga. Kui aasta esimeses kvartalis oli langus 14,8%, siis aasta lõppes juba 26,6%-lise langusega IV kvartalis.

Statistikaameti andmetel oligi eelmisel aastal majanduskasvu suurim pidurdaja veonduse ja laonduse tegevusala lisandväärtuse vähenemine. Kui aasta esimeses kvartalis põhjustas seda maismaaveonduse tegevusala lisandväärtuse kahanemine, siis ülejäänud kolmes kvartalis laondust ja veondust abistavate tegevusalade lisandväärtuse vähenemine.

Tänavu aasta I kvartali languse suuruse kohta veonduse ja laonduse sektoris Statistikaametil täpsed andmed veel puuduvad. Transiidiettevõtja Oleg Ossinovski tõdes Äripäevale, et esimeses kvartalis transpordisektor langes, kuid see oli ootuspärane ja kellelegi see üllatust ei valmistanud. „Meil ettevõttes oli langus, ka kogu turg langes Eestis esimeses kvartalis,“ märkis Ossinovski. „Langus on nii võrreldes eelmise aastaga, kui ka eelmise aasta esimese kvartaliga. Olukord on halvem.“ Ta lisas, et transpordisektoris on langus suurem, kui SKP langus.

Kuigi Ossinovski ütlusel saab transpordisektoris olema teine kvartal sama halb kui esimene, siis ei tähenda see veel, et Eesti majandus ka teises kvartalis ei kasva. Ossinovski sõnul ta ei usu, et transpordisektor mõjutab majandust nii palju. „Esimeses kvartalis mõjutas majandust soe talv ja energeetika müük,“ sõnas Ossinovski.

Lisandväärtuse muutus voenduse ja laodnuse sektoris võrreldes eelmise aasta sama perioodiga
PerioodMuutusVäärtus jooksevhindades, mln euro
I kvartal 201215,7%306,33
II kvartal 20124,9%321,2
III kvartal 201211,2%308,27
IV kvartal 201222,8%308,14
I-IV kvartal 201213,2%1243,94
I kvartal 2013-14,8%316,8
II kvartal 2013-16,6%297,62
III kvartal 2013-19,9%277,03
IV kvartal 2013-26,6%268,85
I-IV kvartal 2013-19,3%1160,3
Allikas: Statistikaamet

Osale arutelus

  • Tanel Raig

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Logistikauudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Tööriistad

=
=
=
=
Transpordiliik:
Kui kaup on pakitud alustele, täitke ära aluste lahtrid. Kui kaup ei ole pakitud alustele, täitke ära kauba kirjelduse lahtrid.
Mahukaalu arvutamisel on võetud aluseks:
Autotranspordis 1 m³ = 333 kg.
Lennutranspordis 1 m³ = 167 kg.
Mahukaal: kg
Maht:

NASDAQ OMX Tallinna, Riia ja Vilniuse börsiinfo 15 minutilise viivitusega.

Valuuta Tähis Kurss +/- %
Austraalia dollar AUD 1,59 0.4661711
Brasiilia reaal BRL 4,26 -0.0257883
Bulgaaria leev BGN 1,96 -0.0102281
Filipiinide peeso PHP 60,09 0.2552808
Hiina jüaan CNY 7,73 0.1761749
Hongkongi dollar HKD 8,91 -0.01346
Horvaatia kuna HRK 7,42 0.0094298
Iisraeli seekel ILS 4,19 -0.119127
India ruupia INR 81,11 0.2794056
Indoneesia ruupia IDR 16143,98 -0.0967226
Islandi kroon ISK 136,80 -0.5958436
Jaapani jeen JPY 124,33 -0.2327074
Kanada dollar CAD 1,51 0.2052572
LAV rand ZAR 15,82 0.7085967
Lõuna-Korea vonn KRW 1285,18 -0.1918223
Malaysia ringgit MYR 4,69 0.4603263
Mehhiko peeso MXN 21,84 0.3045154
Norra kroon NOK 9,76 0.3536511
Poola slott PLN 4,28 0.0210182
Rootsi kroon SEK 10,26 0.1425266
Rumeenia leu RON 4,71 0.1487526
Singapuri dollar SGD 1,55 0.1100965
Suurbritannia nael GBP 0,88 -0.1928969
Šveitsi frank CHF 1,13 -0.0794351
Taani kroon DKK 7,47 0.0066981
Tai baht THB 36,15 0.0365272
Tšehhi kroon CZK 25,60 0.1095119
Türgi liir TRY 6,09 0.6332567
Ukraina grivna UAH 31,58 -0.6680569
Ungari forint HUF 317,77 0.1702235
USA dollar USD 1,14 -0.0263992
Uus-Meremaa dollar NZD 1,69 0.3141113
Valgevene rubla BYN 2,45 0.1392244
Vene rubla RUB 75,58 0.2331386

Valdkonna töökuulutused

VENIPAK EESTI OÜ otsib MÜÜGIESINDAJAT

Venipak Eesti OÜ

24. jaanuar 2019