Transpordisektor töötab tühikäigul. Majanduse pidur viis kvartalit järjest

Tänavu I kvartalis langusesse jõudnud Eesti sisemajanduse koguprodukti (SKP) suurimate pidurdajate hulka kuulub viiendat kvartalit järjest transpordisektor.

Eesti SKP vähenes tänavu I kvartalis esialgsetel andmetel 1,9% võrreldes aastataguse perioodiga. Enim pidurdasid majandustegevust transpordi, kinnisvara ja energeetika tegevusalad.

Veonduse ja laonduse tegevusalal loodav lisandväärtus on olnud languses 2013. aasta I kvartalist. Kui 2012. aastal kasvas sektoris loodav lisandväärtus 13,2% olles kokku 1243,94 miljonit eurot, siis eelmisel aastal oli sektori lisandväärtuses 19,3%-line langus (loodud lisandväärtus 1160,3 miljonit eurot). Sealjuures kiirenes sektori lisaväärtuse langus iga kvartaliga. Kui aasta esimeses kvartalis oli langus 14,8%, siis aasta lõppes juba 26,6%-lise langusega IV kvartalis.

Statistikaameti andmetel oligi eelmisel aastal majanduskasvu suurim pidurdaja veonduse ja laonduse tegevusala lisandväärtuse vähenemine. Kui aasta esimeses kvartalis põhjustas seda maismaaveonduse tegevusala lisandväärtuse kahanemine, siis ülejäänud kolmes kvartalis laondust ja veondust abistavate tegevusalade lisandväärtuse vähenemine.

Tänavu aasta I kvartali languse suuruse kohta veonduse ja laonduse sektoris Statistikaametil täpsed andmed veel puuduvad. Transiidiettevõtja Oleg Ossinovski tõdes Äripäevale, et esimeses kvartalis transpordisektor langes, kuid see oli ootuspärane ja kellelegi see üllatust ei valmistanud. „Meil ettevõttes oli langus, ka kogu turg langes Eestis esimeses kvartalis,“ märkis Ossinovski. „Langus on nii võrreldes eelmise aastaga, kui ka eelmise aasta esimese kvartaliga. Olukord on halvem.“ Ta lisas, et transpordisektoris on langus suurem, kui SKP langus.

Kuigi Ossinovski ütlusel saab transpordisektoris olema teine kvartal sama halb kui esimene, siis ei tähenda see veel, et Eesti majandus ka teises kvartalis ei kasva. Ossinovski sõnul ta ei usu, et transpordisektor mõjutab majandust nii palju. „Esimeses kvartalis mõjutas majandust soe talv ja energeetika müük,“ sõnas Ossinovski.

Lisandväärtuse muutus voenduse ja laodnuse sektoris võrreldes eelmise aasta sama perioodiga
PerioodMuutusVäärtus jooksevhindades, mln euro
I kvartal 201215,7%306,33
II kvartal 20124,9%321,2
III kvartal 201211,2%308,27
IV kvartal 201222,8%308,14
I-IV kvartal 201213,2%1243,94
I kvartal 2013-14,8%316,8
II kvartal 2013-16,6%297,62
III kvartal 2013-19,9%277,03
IV kvartal 2013-26,6%268,85
I-IV kvartal 2013-19,3%1160,3
Allikas: Statistikaamet

Osale arutelus

  • Tanel Raig

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Logistikauudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Tööriistad

=
=
=
=
Transpordiliik:
Kui kaup on pakitud alustele, täitke ära aluste lahtrid. Kui kaup ei ole pakitud alustele, täitke ära kauba kirjelduse lahtrid.
Mahukaalu arvutamisel on võetud aluseks:
Autotranspordis 1 m³ = 333 kg.
Lennutranspordis 1 m³ = 167 kg.
Mahukaal: kg
Maht:

NASDAQ OMX Tallinna, Riia ja Vilniuse börsiinfo 15 minutilise viivitusega.

Valuuta Tähis Kurss +/- %
Austraalia dollar AUD 1,57 -0.0509911
Brasiilia reaal BRL 4,31 -0.721032
Bulgaaria leev BGN 1,96 0
Filipiinide peeso PHP 61,88 0.2608512
Hiina jüaan CNY 7,49 -0.2037474
Hongkongi dollar HKD 9,09 -0.1121434
Horvaatia kuna HRK 7,38 -0.0352213
Iisraeli seekel ILS 4,20 -0.0166461
India ruupia INR 78,88 -0.3486962
Indoneesia ruupia IDR 16123,76 -0.0776511
Islandi kroon ISK 125,63 0.8185539
Jaapani jeen JPY 127,39 -0.0941103
Kanada dollar CAD 1,54 0.0129946
LAV rand ZAR 15,79 -0.854674
Lõuna-Korea vonn KRW 1280,53 -0.5259069
Malaysia ringgit MYR 4,64 -0.0280323
Mehhiko peeso MXN 23,64 -0.5794274
Norra kroon NOK 9,47 -0.1645344
Poola slott PLN 4,31 0.0394203
Rootsi kroon SEK 10,28 -0.2881593
Rumeenia leu RON 4,67 -0.0214312
Singapuri dollar SGD 1,57 -0.0254437
Suurbritannia nael GBP 0,88 -0.0910022
Šveitsi frank CHF 1,15 0.1476079
Taani kroon DKK 7,45 -0.0120773
Tai baht THB 37,98 0.136049
Tšehhi kroon CZK 25,81 -0.08903
Türgi liir TRY 5,49 -0.0473537
Ukraina grivna UAH 30,53 -0.2668583
Ungari forint HUF 323,90 0.5213829
USA dollar USD 1,16 -0.1035375
Uus-Meremaa dollar NZD 1,68 0.2978495
Valgevene rubla BYN 2,31 -0.3272759
Vene rubla RUB 73,62 -0.4601235

Valdkonna töökuulutused