Transpordisektor töötab tühikäigul. Majanduse pidur viis kvartalit järjest

Tänavu I kvartalis langusesse jõudnud Eesti sisemajanduse koguprodukti (SKP) suurimate pidurdajate hulka kuulub viiendat kvartalit järjest transpordisektor.

Eesti SKP vähenes tänavu I kvartalis esialgsetel andmetel 1,9% võrreldes aastataguse perioodiga. Enim pidurdasid majandustegevust transpordi, kinnisvara ja energeetika tegevusalad.

Veonduse ja laonduse tegevusalal loodav lisandväärtus on olnud languses 2013. aasta I kvartalist. Kui 2012. aastal kasvas sektoris loodav lisandväärtus 13,2% olles kokku 1243,94 miljonit eurot, siis eelmisel aastal oli sektori lisandväärtuses 19,3%-line langus (loodud lisandväärtus 1160,3 miljonit eurot). Sealjuures kiirenes sektori lisaväärtuse langus iga kvartaliga. Kui aasta esimeses kvartalis oli langus 14,8%, siis aasta lõppes juba 26,6%-lise langusega IV kvartalis.

Statistikaameti andmetel oligi eelmisel aastal majanduskasvu suurim pidurdaja veonduse ja laonduse tegevusala lisandväärtuse vähenemine. Kui aasta esimeses kvartalis põhjustas seda maismaaveonduse tegevusala lisandväärtuse kahanemine, siis ülejäänud kolmes kvartalis laondust ja veondust abistavate tegevusalade lisandväärtuse vähenemine.

Tänavu aasta I kvartali languse suuruse kohta veonduse ja laonduse sektoris Statistikaametil täpsed andmed veel puuduvad. Transiidiettevõtja Oleg Ossinovski tõdes Äripäevale, et esimeses kvartalis transpordisektor langes, kuid see oli ootuspärane ja kellelegi see üllatust ei valmistanud. „Meil ettevõttes oli langus, ka kogu turg langes Eestis esimeses kvartalis,“ märkis Ossinovski. „Langus on nii võrreldes eelmise aastaga, kui ka eelmise aasta esimese kvartaliga. Olukord on halvem.“ Ta lisas, et transpordisektoris on langus suurem, kui SKP langus.

Kuigi Ossinovski ütlusel saab transpordisektoris olema teine kvartal sama halb kui esimene, siis ei tähenda see veel, et Eesti majandus ka teises kvartalis ei kasva. Ossinovski sõnul ta ei usu, et transpordisektor mõjutab majandust nii palju. „Esimeses kvartalis mõjutas majandust soe talv ja energeetika müük,“ sõnas Ossinovski.

Lisandväärtuse muutus voenduse ja laodnuse sektoris võrreldes eelmise aasta sama perioodiga
PerioodMuutusVäärtus jooksevhindades, mln euro
I kvartal 201215,7%306,33
II kvartal 20124,9%321,2
III kvartal 201211,2%308,27
IV kvartal 201222,8%308,14
I-IV kvartal 201213,2%1243,94
I kvartal 2013-14,8%316,8
II kvartal 2013-16,6%297,62
III kvartal 2013-19,9%277,03
IV kvartal 2013-26,6%268,85
I-IV kvartal 2013-19,3%1160,3
Allikas: Statistikaamet

Osale arutelus

  • Tanel Raig

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Logistikauudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Tööriistad

=
=
=
=
Transpordiliik:
Kui kaup on pakitud alustele, täitke ära aluste lahtrid. Kui kaup ei ole pakitud alustele, täitke ära kauba kirjelduse lahtrid.
Mahukaalu arvutamisel on võetud aluseks:
Autotranspordis 1 m³ = 333 kg.
Lennutranspordis 1 m³ = 167 kg.
Mahukaal: kg
Maht:

NASDAQ OMX Tallinna, Riia ja Vilniuse börsiinfo 15 minutilise viivitusega.

Valuuta Tähis Kurss +/- %
Austraalia dollar AUD 1,62 0.0123518
Brasiilia reaal BRL 4,80 0.0354019
Bulgaaria leev BGN 1,96 -0.005114
Filipiinide peeso PHP 63,74 0.0895086
Hiina jüaan CNY 8,05 0.0086925
Hongkongi dollar HKD 9,17 -0.03705
Horvaatia kuna HRK 7,42 0.0053909
Iisraeli seekel ILS 4,20 -0.0309627
India ruupia INR 85,31 -0.0421812
Indoneesia ruupia IDR 17482,35 0.1592134
Islandi kroon ISK 130,22 -0.0537263
Jaapani jeen JPY 132,47 -0.0075483
Kanada dollar CAD 1,52 -0.0197148
LAV rand ZAR 16,85 -0.1037369
Lõuna-Korea vonn KRW 1314,01 -0.0387974
Malaysia ringgit MYR 4,85 0.0288803
Mehhiko peeso MXN 22,27 -0.0242372
Norra kroon NOK 9,56 0.0062752
Poola slott PLN 4,30 0.1793158
Rootsi kroon SEK 10,33 -0.0048385
Rumeenia leu RON 4,65 -0.0064468
Singapuri dollar SGD 1,60 -0.0062344
Suurbritannia nael GBP 0,90 0.0446927
Šveitsi frank CHF 1,13 -0.0088261
Taani kroon DKK 7,46 -0.0053639
Tai baht THB 38,10 0.0498943
Tšehhi kroon CZK 25,60 0.0039067
Türgi liir TRY 7,23 0.0886304
Ukraina grivna UAH 32,97 -0.0427496
Ungari forint HUF 323,32 -0.0216457
USA dollar USD 1,17 -0.0425677
Uus-Meremaa dollar NZD 1,77 0.0679194
Valgevene rubla BYN 2,44 -0.045034
Vene rubla RUB 77,33 -0.0737892

Valdkonna töökuulutused

ITELLA ESTONIA otsib TRANSPORDIJUHTI

Itella Estonia OÜ

27. september 2018

ITELLA ESTONIA otsib ANALÜÜTIKUT

Itella Estonia OÜ

27. september 2018