Transpordisektor töötab tühikäigul. Majanduse pidur viis kvartalit järjest

Tänavu I kvartalis langusesse jõudnud Eesti sisemajanduse koguprodukti (SKP) suurimate pidurdajate hulka kuulub viiendat kvartalit järjest transpordisektor.

Eesti SKP vähenes tänavu I kvartalis esialgsetel andmetel 1,9% võrreldes aastataguse perioodiga. Enim pidurdasid majandustegevust transpordi, kinnisvara ja energeetika tegevusalad.

Veonduse ja laonduse tegevusalal loodav lisandväärtus on olnud languses 2013. aasta I kvartalist. Kui 2012. aastal kasvas sektoris loodav lisandväärtus 13,2% olles kokku 1243,94 miljonit eurot, siis eelmisel aastal oli sektori lisandväärtuses 19,3%-line langus (loodud lisandväärtus 1160,3 miljonit eurot). Sealjuures kiirenes sektori lisaväärtuse langus iga kvartaliga. Kui aasta esimeses kvartalis oli langus 14,8%, siis aasta lõppes juba 26,6%-lise langusega IV kvartalis.

Statistikaameti andmetel oligi eelmisel aastal majanduskasvu suurim pidurdaja veonduse ja laonduse tegevusala lisandväärtuse vähenemine. Kui aasta esimeses kvartalis põhjustas seda maismaaveonduse tegevusala lisandväärtuse kahanemine, siis ülejäänud kolmes kvartalis laondust ja veondust abistavate tegevusalade lisandväärtuse vähenemine.

Tänavu aasta I kvartali languse suuruse kohta veonduse ja laonduse sektoris Statistikaametil täpsed andmed veel puuduvad. Transiidiettevõtja Oleg Ossinovski tõdes Äripäevale, et esimeses kvartalis transpordisektor langes, kuid see oli ootuspärane ja kellelegi see üllatust ei valmistanud. „Meil ettevõttes oli langus, ka kogu turg langes Eestis esimeses kvartalis,“ märkis Ossinovski. „Langus on nii võrreldes eelmise aastaga, kui ka eelmise aasta esimese kvartaliga. Olukord on halvem.“ Ta lisas, et transpordisektoris on langus suurem, kui SKP langus.

Kuigi Ossinovski ütlusel saab transpordisektoris olema teine kvartal sama halb kui esimene, siis ei tähenda see veel, et Eesti majandus ka teises kvartalis ei kasva. Ossinovski sõnul ta ei usu, et transpordisektor mõjutab majandust nii palju. „Esimeses kvartalis mõjutas majandust soe talv ja energeetika müük,“ sõnas Ossinovski.

Lisandväärtuse muutus voenduse ja laodnuse sektoris võrreldes eelmise aasta sama perioodiga
PerioodMuutusVäärtus jooksevhindades, mln euro
I kvartal 201215,7%306,33
II kvartal 20124,9%321,2
III kvartal 201211,2%308,27
IV kvartal 201222,8%308,14
I-IV kvartal 201213,2%1243,94
I kvartal 2013-14,8%316,8
II kvartal 2013-16,6%297,62
III kvartal 2013-19,9%277,03
IV kvartal 2013-26,6%268,85
I-IV kvartal 2013-19,3%1160,3
Allikas: Statistikaamet

Osale arutelus

  • Tanel Raig

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Logistikauudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Tööriistad

=
=
=
=
Transpordiliik:
Kui kaup on pakitud alustele, täitke ära aluste lahtrid. Kui kaup ei ole pakitud alustele, täitke ära kauba kirjelduse lahtrid.
Mahukaalu arvutamisel on võetud aluseks:
Autotranspordis 1 m³ = 333 kg.
Lennutranspordis 1 m³ = 167 kg.
Mahukaal: kg
Maht:

NASDAQ OMX Tallinna, Riia ja Vilniuse börsiinfo 15 minutilise viivitusega.

Valuuta Tähis Kurss +/- %
Austraalia dollar AUD 1,56 0.1219277
Brasiilia reaal BRL 4,27 -0.1403771
Bulgaaria leev BGN 1,96 -0.0664486
Filipiinide peeso PHP 59,92 -0.1399953
Hiina jüaan CNY 7,91 -0.1401462
Hongkongi dollar HKD 8,93 -0.1375947
Horvaatia kuna HRK 7,41 -0.1401089
Iisraeli seekel ILS 4,22 -0.1396251
India ruupia INR 82,07 -0.139935
Indoneesia ruupia IDR 16656,04 -0.1401129
Islandi kroon ISK 140,40 0.014247
Jaapani jeen JPY 128,55 -0.2095948
Kanada dollar CAD 1,50 -0.0133262
LAV rand ZAR 15,95 -0.3636273
Lõuna-Korea vonn KRW 1277,48 -0.1399236
Malaysia ringgit MYR 4,78 -0.1400472
Mehhiko peeso MXN 22,98 -0.1307894
Norra kroon NOK 9,63 -0.0695547
Poola slott PLN 4,32 0.0092702
Rootsi kroon SEK 10,28 -0.0301512
Rumeenia leu RON 4,66 -0.1394102
Singapuri dollar SGD 1,56 -0.1404494
Suurbritannia nael GBP 0,89 -0.0562366
Šveitsi frank CHF 1,14 -0.0700832
Taani kroon DKK 7,46 -0.0107236
Tai baht THB 37,46 -0.1703114
Tšehhi kroon CZK 25,99 0.0885603
Türgi liir TRY 6,08 -0.0509382
Ukraina grivna UAH 31,62 -0.1402055
Ungari forint HUF 321,31 -0.0994932
USA dollar USD 1,14 -0.1488877
Uus-Meremaa dollar NZD 1,66 0.1688171
Valgevene rubla BYN 2,40 -0.137237
Vene rubla RUB 75,25 -0.0329467

Valdkonna töökuulutused

Ehitusmaterjalidega tegelev ettevõte otsib LOGISTIK_KLIENDITEENINDAJAT

Tammiste Personalibüroo OÜ

29. november 2018